Pielęgnacja mebli

Stare meble po dziadkach zbierające kurz na strychu – szkoda nam je wyrzucić, a jednocześnie nie wiemy jak przywrócić im piękny wygląd. Jak odnowić i pielęgnować stare meble?  Czego potrzebujemy do pielęgnacji mebli?

Pielęgnacja mebli – wykonanie próby

Zabierając się za odnowienie starych mebli, w pierwszej kolejności powinniśmy określić czy mebel pokryty został politurą czy też lakierem. Możemy to zrobić wykonując samodzielnie próbę. Potrzebne do tego są nam jedynie wacik lub zwykła wata i spirytus. W miejscu słabo widocznym, pocieramy powierzchnię mebla watą nasączoną spirytusem. Po kilku minutach sprawdzamy jak wygląda nasza wata:
– jeśli jest czysta, to znak że drewno zostało polakierowane
– jeśli stanie się brudna i szara, oznacza to, że drewno było lakierowane, ale jest po prostu brudne
– jeśli wata zabarwiona jest kolorem mebla i się lepi, znaczy to, że mebel był politurowany

Pielęgnacja mebli – czyszczenie politury

Zanim rozpoczniemy właściwe czyszczenie, powierzchnię mebla warto oczyścić z wszelkiego rodzaju plam. Wystarczy tu przemycie zwilżoną wodą szmatką i wytarcie do sucha. Do czyszczenia powierzchni politurowanych stosuje się mieszankę benzyny lakowej z olejem lnianym. Benzynę taką możemy bez problemu dostać w sklepach z farbami, zaś olej lniany dostaniemy w marketach budowlanych. Do umycia mebli stosuje się mieszaninę benzyny i oleju w proporcji 5:1. Należy pamiętać, że benzyna jest łatwopalna, dlatego też czyszczenie należy przeprowadzać z daleka od źródeł ognia (nawet papierosa), przy otwartym oknie. Zanim przystąpimy do pracy, powinniśmy założyć gumowe rękawice. Następnie mocno wstrząsamy przygotowaną wcześniej mieszanką, nawilżamy nią, najlepiej, flanelową szmatkę i przecieramy mebel. Należy kolejno przecierać niewielkie powierzchnie, a w razie potrzeby czynność powtórzyć. Jeżeli po około godzinie od czyszczenia mebel będzie tłusty, należy go wypolerować suchą szmatką. Wyczyszczona w ten

Pielęgnacja mebli

Wbrew zapewnieniom producentów, eksperci nie zalecają stosowania do częstej pielęgnacji politury dostępnych w sklepach środków odświeżających meble , w tym mleczek, sprayów czy też past zawierających wosk. Preparaty tego typu zawierają bowiem środki, które nie wysychają, tworząc tym samym klejącą się warstwę, do której z łatwością przykleja się kurz. Tego typu środków należy więc używać z rozwagą. Nie należy ich stosować częściej niż dwa razy w roku. Jeśli więc zależy nam na regularnej pielęgnacji, warto zasięgnąć opinii fachowca, który pomoże nam wybrać odpowiedni środek czyszczący. W przypadku bardzo jasnych mebli, do częstego pielęgnowania politury możemy używać oleju wazelinowego. Odświeżanie mebli możemy przeprowadzać nawet co tydzień, pod warunkiem że będziemy nanosić cienką warstwę wybranego środka lub oleju. Ma to korzystny wpływ, ponieważ nie tylko nabłyszcza meble, ale również impregnuje drewno. Wystarczy nawilżyć preparatem miękką szmatkę i delikatnie wetrzeć go w mebel, tak aby powstała jak najcieńsza warstwa. Po kilkunastu minutach należy czynność powtórzyć, a nadmiar preparatu usunąć suchą szmatką.

 

Czyszczenie lakieru

Do czyszczenia starych lakierowanych mebli, najlepiej używać letniej wody z dodatkiem mydła lub płynu do mycia naczyń. Wystarczy namoczyć i dokładnie wycisnąć miękką szmatkę, a następnie dokładnie przetrzeć meble i wytrzeć do sucha. Jeżeli powierzchnia mebla jest zniszczona, warto usunąć starą powłokę lakieru i nanieść świeży lakier pędzlem. Wystarczą tu dwie lub trzy warstwy do odpowiedniego zabezpieczenia powierzchni mebla.

Pielęgnacja lakieru

Pielęgnacja mebli lakierowanych wygląda podobnie jak w przypadku politurowanych – należy unikać preparatów zawierających wosk, który nie wysycha i tworzy lepką warstwę, do której przyczepia się brud i kurz. Do codziennej pielęgnacji w zupełności wystarczy nam ciepła woda i odrobina płynu do naczyń. Jeśli jednak koniecznie chcemy korzystać ze specjalistycznych środków, warto zapoznać się z ich składem lub zasięgnąć opinii specjalisty.

Stare meble z upływem czasu tracą swój połysk i stają się matowe. Jednak proces przywrócenia im blasku nie należy do trudnych i przy odrobinie wolnego czasu oraz cierpliwości, możemy go wykonać samodzielnie w domowym zaciszu. Będziemy się wtedy mogli cieszyć samodzielnie wykonaną pracą. Jeśli jednak nie mamy czasu lub boimy się, że możemy uszkodzić meble warto powierzyć ich odnowienie firmom , które są w tym zakresie wyspecjalizowane.

Author: e-dom.eu

Podobne posty