Pnącza domowe

Pnącza to rośliny o długiej i wiotkiej łodydze, która przy zastosowaniu odpowiedniej podpory rośnie w górę, niejako wspinając się po podłożu. ‚, ‚Pnącza domowe mogą mieć różne formy pędów. Pędy wijące się oplatają podporę łodygami o długich międzywęźlach, a łodyga wykonuje wraz ze wzrostem ruchy okrężne. Pędy czepne, jak nazwa wskazuje, przyczepiają się do podłoża, przy czym w zależności od gatunku czynią to na różne sposoby – za pośrednictwem bocznych pędów, wąsów czepnych, kolców, czepnych korzeni i cierni, a nawet ssawek.

Dzięki specyficznej budowie morficznej o szerokich naczyniach i rurkach sitowych, mogą szybko przewodzić wodę z solami mineralnymi i substancjami odżywczymi na duże wysokości. Ze względu na różnorodność i charakter tych roślin, są często wykorzystywane jako naturalny element elewacji. Wygląd oplecionej roślinnością elewacji można wcześniej zaprojektować, przede wszystkim przez dobór odpowiednich roślin, pod kątem ich wyglądu, jak również stworzyć za ich pomocą formy architektoniczne, jak kolumny, pasy, co pozwoli na rozbicie monotonii ścian.

Pnącza domowe mają wiele zalet. W przypadku wielkich powierzchni betonowych, jak blokowiska miejskie stanowią świetny sposób na, przełamanie monotonii, po drugie wprowadzenie dającej tlen i działającej odprężająco zieleni. Pnącza w mieście pełnią zróżnicowane funkcje, które można skatalogować w cztery główne grupy. Są to funkcje ekologiczne, techniczne, estetyczne oraz psychologiczne. Do funkcji ekologicznych pnączy w mieście można zaliczyć przede wszystkim poprawę mikroklimatu w pobliżu budynków, tworzenie przestrzeni życiowej dla zwierząt, głownie owadów i ptaków, zwiększanie ilości tlenu w powietrzu oraz zatrzymywanie pyłów i innych szkodliwych substancji. Z technicznego punktu widzenia, pnącza domowe chronią ściany przed wodą opadową, chronią fasadę przed wiatrem, powodują osuszanie fundamentów i dają dodatkową izolację akustyczną budynku, a ponadto stanowią dobry regulator temperatury. Pnącza poprawiają także wygląd przestrzeni mieszkalnej, dają poczucie piękna i harmonii z przyrodą, a do tego ukrywają niedostatki estetyczne budynku. Z psychologicznego punktu widzenia zieleń powoduje redukcje stresów i poprawia samopoczucie, a na dłuższą metę powoduje większe przywiązanie mieszkańców do życia w miejscu pełnym zieleni.

Pnące rośliny na elewacji budynków – czy to wielorodzinnych czy małych prywatnych domów ma zdecydowanie więcej zalet niż wad, a waga tych pierwszych jest tak duża i oczywista, że niewielkie wady nie powinny stanowić przeszkody w wykorzystywaniu tych roślin jako elementu elewacji.

Pnączy domowe na elewacji

Podstawową zaletą tego typu roślinności rosnącej na zewnętrznych ścianach budynku jest dodatkowa ochrona elewacji przed działaniem promieni UV, zacinającym deszczem, wiatrem. Powoduje to w efekcie ochronę przed przegrzewaniem latem i zimnem zimą. Dodatkowo wahania dobowe temperatury są dużo mniejsze niż w przypadku odkrytych murów. Latem, gdy mury nagrzewają się dużo mniej niż w przypadku braku pnączy, daje to wymierne korzyści, np. w postaci mniejszego zużycia energii na klimatyzację.Kolejna zaleta pnączy to ewidentna poprawa wyglądu nawet najbrzydszej elewacji. Gęste pnącze na ścianie nadaje budynkowi i jego otoczeniu bardziej tajemniczy, niemal magiczny wygląd. Pnącza mogą bowiem mieć różne barwy, a do tego jeszcze kwitnąć. Wymierną korzyścią jest także zwiększanie zawartości tlenu w powietrzu, pochłanianie dwutlenku węgla, a także zapobieganie przesuszaniu się powietrza i przenikaniu zanieczyszczeń. Można powiedzieć w pewnym sensie, że stanowią formę naturalnego filtra.Nie wymagają również wielkiej przestrzeni do sadzenia, wobec czego nadadzą się również do niewielkich działek i ogródków przydomowych, z powodzeniem zastępując w nich drzewa. zastępować na nich drzewa. Zajmując mało miejsca, jednocześnie dają efekt bujności i ogromu zieleni, optycznie poszerzając zakres naszego przydomowego ogrodu czy zieleńca.

 

Pnącza domowe – wady

Podstawową wada pnączy jest ich szybki wzrost i związana z nim konieczność dość intensywnych zabiegów polegających głównie na przycinaniu pędów. Nie można bowiem dopuścić, by rozrastające się pnącze zarastało dach kryty dachówką, bo może spowodować to unoszenie się poszczególnych elementów. Zarastając rynny uniemożliwią odpływ wody deszczowej. Nie można również dopuścić, aby wspinała się na przewody energetyczne czy instalację odgromową. Jednak by zapobiec tym negatywnym zjawiskom, wystarczy na wiosnę przycinać rozrastające się pędy, a to raczej niewielka cena za piękną elewację pełną zalet.Jeszcze jedna ważna uwaga – często można spotkać się z opinią, że pnącza niszczą elewację. Nie jest to prawdą, pnącza chronią elewację budynku.Jak dbać o pnącza? Przede wszystkim należy pamiętać, że pnącza będą kierowały się ku słońcu i warto zapewnić im w tym swobodę – formowanie pnączy na siłę nie zda egzaminu, ponieważ będą cały czas usiłowały wrócić na własną drogę. Każdy gatunek pnączy może mieć też inną odporność np. na zimno, a co za tym idzie, inne wymagania. Warto więc dobrze poznać gatunki, które chcemy zasadzić. Ponadto, należy je regularnie przycinać, by nie dziczały. Jaki gatunek pnączy wybrać? Gatunków pnączy jest bardzo wiele i mają różne wymagania. Na południowe elewacje idealnie będą się nadawały powojniki Clematis o małych kwiatach. Ich zaletą jest łatwa pielęgnacja, gdyż nie są zbyt wymagające. Uniwersalny pod względem nasłonecznienia jest wiciokrzew, który można z powodzeniem sadzić zarówno w miejscach nasłonecznionych, jak i zacienionych. Gatunek kwitnący, który dobrze znosi polskie, niekiedy bardzo mroźne zimy. Piękną odmiana pnącza, jednak kwitnącą bardzo krótko, a do tego mało wytrzymałą na zimno jest glicyna Wisteria.

Można ja sadzić jednak w Polsce zachodniej i niektórych obszarach centralnych kraju, a rośnie najlepiej na elewacji południowej lub południowo – zachodniej, gdyż słabo znosi wiatr. Jeśli pnącze ma rosnąć na północnej elewacji, mocno zacienionej, warto wybrać przywarkę japońską o liściach ze srebrnym zabarwieniem.

Author: e-dom.eu

Podobne posty