Podłoga dla alergika

Jeżeli mamy w rodzinie alergika, powinniśmy koniecznie zastanowić się jaka będzie najlepsza podłoga dla alergika w naszym domu. ‚, ‚

Podłoga dla alergika  – linoleum

Linoleum, stosowane najczęściej na podłogi, produkowane jest na bazie oleju lnianego, mączki drzewnej, wypełniaczy mineralnych i żywic naturalnych z dodatkiem pigmentów barwiących. Posiada ono dużą odporność na ścieranie, wysoką izolacyjność termiczną i akustyczną, ponadto jest antystatyczne, a związki chemiczne wchodzące w jego skład utrudniają rozwój mikroorganizmów.

Właściwości antystatyczne linoleum sprawiają, że kurz i brud łatwo usunąć, co skutecznie zapobiega gromadzeniu się roztoczy. Wykładziny podłogowe wykonane z linoleum zalecane są również do pomieszczeń, w których przebywają ludzie mający problemy z układem oddechowym. Jednak zaraz po ułożeniu wykładziny, pomieszczenie trzeba dokładnie wywietrzyć, ponieważ wydzielają one zapach, który może doprowadzić do podrażnienia dróg oddechowych.

Podłoga dla alergika – płytki ceramiczne

Dla alergików doskonałe rozwiązanie stanowią panele podłogowe, parkiety drewniane i płytki ceramiczne, które charakteryzują się łatwością w utrzymaniu czystości. Należy jednak pamiętać, że mimo, iż same płytki nie są atrakcyjnym środowiskiem dla rozwoju grzybów i pleśni, to mogą one powstawać na fugach. Dlatego też fugi należy zawsze zaimpregnować preparatem zmniejszającym ryzyko zabrudzenia i hamującym rozwój pleśni.

Podłoga dla alergika – wykładziny korkowe, panele, parkiety

Również wykładziny korkowe, panele podłogowe i parkiety drewniane doskonale nadają się dla alergików. Wszystkie te materiały charakteryzują się łatwością w utrzymaniu czystości. W pomieszczeniach suchych, takich jak salony, sypialnie czy pokoje dziecięce, bez obaw można użyć którykolwiek z wymienionych materiałów.

Korek przeznaczony na podłogę posiada wiele zalet:- jest odporny na szkodliwe działanie wilgoci, -nie gnije- posiada właściwości antystatyczne, a więc nie elektryzuje się i nie przyciąga kurzu. Panele stanowią alternatywę dla tradycyjnych parkietów i desek podłogowych. Produkowane są z drewna, korka, materiałów drewnopochodnych i tworzyw sztucznych. Właściwie zabezpieczona podłoga z naturalnego drewna jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób cierpiących na alergie. Należy jednak uważać na materiały drewnopochodne, ponieważ emitują one dużo formaldehydu.

Podłoga dla alergika – lakiery

Jeżeli decydujemy się na parkiet drewniany lub korkowy lakierowany, musimy pamiętać o odpowiednim doborze lakieru. Zalecane są szczególnie preparaty wodorozcieńczalne, zaś lakierów rozpuszczalnikowych nie powinno się stosować w domu alergika, ponieważ utwardzają się po odparowaniu rozpuszczalnika, przez co w czasie wysychania wydzielają bardzo intensywny zapach.Lakiery wodne – wodorozcieńczalne, podczas malowania jak i po zakończeniu prac nie wydzielają drażniącego zapachu. Do wykańczania podłóg drewnianych stosowane są również woski lub oleje. Skład niektórych z nich oparty jest o naturalne składniki, jednak znaczna większość wzbogacona jest o substancje uczulające, jak na przykład terpentyna. Należy pamiętać, że naturalne substancje roślinne stosowane do produkcji materiałów budowlanych i wykończeniowych, w tym olejów i wosków, nie są całkowicie bezpieczne dla zdrowia. Zawierają one bowiem naturalne rozpuszczalniki organiczne, takie jak: terpentyna (żywica otrzymywana z sosny), kalafonia, oleje roślinne i olej lniany, które powodować mogą objawy alergiczne są – terpentyna i kalafonia należą do substancji często wywołujących reakcje uczulające.

Wśród ekologicznych lakierów wodnych, zalecane do pomieszczeń, w których przebywają dzieci i alergicy, są lakiery, które spełniają warunki Normy Europejskiej EN 71.3 , która nazywana jest Normą Bezpieczeństwa Zabawek. Po utwardzeniu powłoka taka jest całkowicie bezpieczna i nie wydziela szkodliwych substancji.

Author: e-dom.eu

Podobne posty