Podłogi dla alergików

Wśród materiałów służących do wykończenia podłogi można znaleźć takie, które nie są szkodliwe dla osoby z alergiami, dlatego można powiedzieć, że są to podłogi dla alergików.

Podłogi dla alergików – wykładziny podłogowe

Podłogi dla alergików nie powinny być wykańczane wykładzinami dywanowymi, ponieważ gromadzą one kurz i roztocza. Mimo iż niektóre wykładziny nasączane są substancjami, które zabijają wszelkie mikroorganizmy, alergikom najbardziej szkodzą nie same roztocza lecz ich odchody, których nie można chemicznie zniszczyć.

Wybierając wykładzinę, należy szczególnie uważać na syntetyczne wykładziny na piance, zwłaszcza poliestrowe. Zawierają one bowiem formaldehyd, który przez pierwsze miesiące po położeniu wykładziny ulatnia się w dość dużych ilościach. Jeżeli więc jesteśmy uczuleni na ten związek, należy kupić wykładzinę nie na podkładzie z pianki, lecz z filcu lub tkaniny jutowej. Każda nowo zakupiona wykładzina na podkładzie z pianki, przed położeniem powinna być dobrze wywietrzona, a dodatkowe otwieranie okien, kiedy jest to tylko możliwe, pozwoli nam uniknąć nagromadzenia się oparów formaldehydu.

Wykładziny dywanowe łatwo się brudzą. Nie powinniśmy jednak prać ich domowymi sposobami, ponieważ roztocza bardzo lubią wilgoć, a mokre wykładziny jak również dywany długo schną, stwarzając im dogodne warunki do rozwoju. Należy pamiętać, że jedynie urządzenia z dużą siłą ssącą, wyposażone w bardzo czułe filtry lub wytwarzające strumień pary pod bardzo wysokim ciśnieniem, są w stanie wyczyścić dokładnie dywan.

Obecnie dostępne są na rynku wykładziny z powłoką antyzabrudzeniową, które pokryte substancją impregnującą, zatrzymującą na powierzchni kurz, brud i rozlane płyny. Dzięki temu wnikają one w głąb włókien i łatwo je usunąć. Powłoka taka, w miejscach często używanych, zachowuje swoje właściwości przez przynajmniej 8-12 miesięcy.

Lepsze od wykładzin są bawełniane dywaniki i chodniki układane na podłodze. Można je bowiem prać, suszyć i prasować, usuwając w ten sposób roztocza oraz substancje uczulające. Dywaniki takie można prać w pralce w temperaturze min. 60 stopni C. Taka temperatura wystarczy, aby zlikwidować roztocza

Podłogi dla alergików – wykładziny z PVC

Jeżeli koniecznie chcemy posiadać dywan, konieczne będzie częste trzepanie go oraz pranie, zaś wykładziny nie mogą być przytwierdzone na stałe do podłogi. lepszym rozwiązaniem będą wykładziny wykonane z tworzywa sztucznego niż z wełny, ponieważ może ona uczulać. niestety nie da się uniknąć nanoszenia na dywan brudu, ziemi, pyłków, złuszczonego naskórka zwierząt czy też zarodników pleśni. Alternatywą dla dywanów i wykładzin dywanowych są wykładziny winylowe, które nie chłoną kurzu oraz mikroorganizmów. Nie dopuszczają również do rozwoju grzybów i bakterii, co jest szczególnie ważne dla alergików. Wykładziny winylowe szczególnie dobrze sprawdzają się w kuchniach i łazienkach, jednak można układać we wszystkich pomieszczeniach.

Author: e-dom.eu

Podobne posty