Półki i podpórki na książki

Tradycyjne formy szaf bibliotecznych są wypierane przez współczesne designerskie półki i podpórki na książki, ponieważ nowoczesne wzornictwo gwarantuje sprytną ekspozycję księgozbioru. Oryginalne półki i podpórki na książki powstają z szerokiej gamy surowców. Niezastąpione jest drewno, stal, szkło, płyta MDF oraz kolorowe pleksi. Nietypowy wygląd półek powstaje wskutek łączenia materiałów naturalnych ze sztucznymi. Dominują lekkie ażurowe konstrukcje ze szkła i drewna. Elastyczne i finezyjne konstrukcje z motywami roślinnymi są projektowane ze stali.

Awangardowe formy powstają również z drewna. Spotykane są ciekawe konstrukcje w formie owalnej na wzór znaku jin – jang, czy też geometryczne w postaci krzyżowego zestawienia półek. Z lakierowanych na wysoki połysk płyt MDF powstają półki w niebanalnych kształtach i wielu kolorach. Przezroczysty i cienki pleksiglas jest idealnym materiałem na &bdquoniewidzialne&rdquo półki. Kompozycja wprowadzi do wnętrza złudzenie, że zestaw książek, umieszczonych na ścianie w sposób kolumnowy, unosi się w powietrzu. Całość tworzy bardzo oryginalną dekorację. Geometryczne formy półek gwarantują nowoczesną i sprytną ekspozycję ulubionych książek.

Do najbardziej ekstrawaganckich należą projekty półek w kształcie plastrów miodu, półki z wygodnym miejscem do siedzenia czy fotele obudowane półkami na książki. Co ciekawe ława w jadalni może stanowić dobre miejsce na ekspozycje niedużej liczby książek, które zawsze będą pod ręką.

Bardzo modnym i niebanalnym rozwiązaniem są dyskretne podpórki na książki przybierające artystyczne formy w kształcie figurek ludzi lub zwierząt. Podpórki, wykonane z mosiądzu, kamienia czy metalu pełnią rolę dekoracyjną i użytkową. Wykorzystywane są na półkach bez ścianek bocznych lub na parapetach.

Ciekawe wzornictwo półek nie gwarantuje pełnego sukcesu w aranżacji domu biblioteki. Liczy się ponadto odpowiednie miejsce na ulubione książki. Niekonwencjonalne półki można zastosować w salonie, kuchni , a także w przedpokoju. Półki w salonie mogą pełnić rolę ażurowej ścianki działowej. Na półkach poza książkami można swobodnie postawić pamiątki oraz ramki ze zdjęciami.

W kuchni połączonej z salonem interesujący efekt wprowadzi kilka półek wypełnionych książkami kucharskimi. W pokoiku dziecięcym można zastosować kolorowe i plastikowe moduły w formie kwadratów. Wolna przestrzeń w przedpokoju może być wykorzystana na kilka niedużych półek z książkami. Półki mogą być przezroczyste lub w kolorze ścian, co wprowadzi harmonię w pomieszczeniu.

W nowoczesnych wnętrzach dominują zestawy półek wiszących i stojących składające się z geometrycznych modułów. W tradycyjnych wnętrzach nadal niezastąpione są drewniane biblioteczki, które wprowadzają do wnętrza elegancję i odrobinę romantyzmu.

Author: e-dom.eu