Pompy ciepła

Wszystkie pompy ciepła działają na zasadzie opisanej w części pierwszej. Jednak różnią się one sposobem pobierania ciepła z otoczenia – mogą pobierać energię z powietrza, gruntu lub wody. ‚, ‚Postaramy się więc podpowiedzieć, który system jest bardziej opłacalny.

Pompy ciepła – rodzaje pomp

Gruntowe pompy ciepła – solanka / woda

Pompa ta jest zwana również „solankową”. Jej nazwa jest związana ze znajdującym się w jej układzie roztworem solankowym – jest to mieszanina glikolu polipropylenowego oraz wody. Jest to jedna z najpopularniejszych pomp zarówno w naszym kraju jak i na świecie. Dolne źródło ciepła zbudowane jest z pionowych sond lub spiralnego kolektora płaskiego i umieszczone jest pod ziemią – poza częścią przemarzającą jest niemal niezmienna temperatura, dlatego też jest to najlepsze miejsce gwarantujące niezawodne działanie pompy nawet podczas srogiej zimy.

Do montażu pompy niezbędne jest wykonanie odwiertów w gruncie. Kolektor układa się na głębokości od 1,8 do 2 metrów, sondy zaś na głębokości dochodzącej nawet do 100 metrów pod ziemią. Należy tu pamiętać o tym, że im wyższa jest wilgotność gruntu, tym lepsze są efekty pozyskiwania ciepła przez czynnik solankowy. W związku z tym w gruntach wilgotnych można zastosować mniejszą ilość kolektorów niż w przypadku gruntów piaszczystych czy suchych. Powierzchnie pod którymi układane są kolektory nie mogą zostać zabudowane ani też zadrzewione – można jedynie zasadzić w tym miejscu rośliny o płytkim systemie korzeniowym.

Pompy ciepła – powietrze / woda

Pompy te należą do najtańszych chociażby ze względu na to, że nie wymagają odwiertów ani montażu kolektorów w ziemi. Można je zamocować w dowolnie wybranym miejscu. Najczęściej umieszczane są w jednym z pomieszczeń. Źródłem ciepła jest tu powietrze zewnętrzne. Pompy te pracują również w temperaturach ujemnych, do -15 st. Celsjusza – urządzenia oszraniające zapewniają prawidłową pracę pompy nawet w niskich temperaturach. Ten typ pompy jest w stanie pozyskać do 75% darmowej energii z otoczenia. Pobierana jest ona przede wszystkim z powietrza dolotowego, które zasysane jest do wywie wnika.

Pompy ciepła – bezpośredniego parowania

Stanowi ona najbardziej ekonomiczny sposób na pozyskiwanie energii i dlatego jest niemal tak popularna jak solankowa, zwłaszcza wśród prywatnych inwestorów. Pompy te instaluje się podobnie jak solankowe – w głębi ziemi. Składa się ona ze spiralnego kolektora odbierającego ciepło z ziemi i przekazującego je do pompy, która spręża je i podgrzewa, a następnie rozprowadza po instalacji. Kolektory układane są poniżej głębokości przemarzania gruntu na głębokości od 1,5 do 2,5 metra.

Pompy ciepła – woda / woda

Również ta pompa wymaga prac ziemnych, a do jej montażu niezbędne jest pozwolenie na budowę studni głębinowej. W związku z tą koniecznością należy się więc liczyć z tym, że nie wszędzie można znaleźć odpowiednią ilość wód gruntowych niezbędnych do prawidłowego działania pompy. Woda przez cały rok utrzymuje temperaturę od 8 do 12 st. Celsjusza, dzięki czemu zapewnia najwyższy współczynnik efektywności cieplnej.

Pompy ciepłą – zalety

– dość niskie koszty związane z pozyskiwaniem energii
– możliwość pobrania od 75 do nawet 100 % energii z otoczenia
– brak emisji szkodliwych substancji
– ciche i bezobsługowe’

Author: e-dom.eu

Podobne posty