Poszwy na kołdry

Czy poszewki mogą wpływać na komfort naszego snu? Jaką wybrać? Czy są letnie i zimowe, tak jak poszwy na kołdry?’, ‚

Poszwy na kołdry, poszewki i prześcieradła

Poszwy na kołdry różnią się jakością wykonania oraz rodzajem materiału i splotu. Dobrej jakości kołdry mają szwy zabezpieczone przed pruciem, częściej zamykają się na zamek niż guzki, który lepiej chroni środek, chociaż nie jest to reguła i wiele zależy od sposobu uszycia poszewek.

Poszwy na kołdry mogą być wykonane z różnych materiałów:
• Najczęściej spotykanym materiałem jest bawełna, jest stosunkowo tania, dobrej jakości, miła w dotyku i łatwa w pielęgnacji. Jej wadą jest to, że łatwo się gniecie, dużo jednak zależy od jakości surowca i sposobu utkania materiału. Najczęściej spotykanymi poszwami z bawełny są: flanelowe (ciepłe miękkie i mechate), satynowe (miękka, estetyczna, przyjemna w dotyku), z kory (raczej szorstka, nie mnie się), adamaszku bawełnianego (elegancka, błyszcząca lub matowa, mięsista i bardzo trwała), dżerseju (gęsty splot, jest wytrzymała), batystu (bardzo cienka, delikatna, raczej stosowana jako elementy wykończeniowe i dekoracyjne), perkalu (splot płócienny, miła w dotyku, gruba, wytrzymała), bawełny egipskiej tzw. mako (długowłóknista, bardzo dobrej jakości, dość droga). Pościel można krochmalić lub prać w płynie zmiękczającym.
• Obecnie rzadziej stosowany do wyrobu poszewek jest len, chociaż jest to bardzo naturalny materiał, o doskonałej wentylacji, wytrzymały i można go prać w wysokiej temperaturze. Jego niewątpliwą wadą jest gniecenie się materiału (czasami spotyka się domieszki innych materiałów, aby temu zapobiec, na przykład jedwabiu). Pościel lnianą można krochmalić.
• Jedwabne – jedne z droższych poszewek, charakteryzują się dużą delikatnością, są cienkie ale dość wytrzymałe ze względu na charakterystykę włókien. Raczej nie jest przewiewna (gęsty splot), bardzo przyjemna dla skóry, jednak jest dość śliska. Nie mnie się. Szczególnie ceniony jest adamaszek jedwabny.
• Bambusowe – bardzo delikatne, o chłodnym odczuciu, bardzo przewiewne, cenione za właściwości bakteriobójcze oraz doskonałe odprowadzanie wilgoci. Jest o wiele delikatniejszy w dotyku niż bawełna, jest jednak znacznie droższy.
• Wełniane poszwy na kołdry uchodzą za jedne z najbardziej luksusowych (obok jedwabiu). Cechują się dużą skutecznością termoizolacyjną i doskonałą wentylacją, dzięki czemu nadaje się na ciepłe i na zimne noce. Nie przyciągają kurzu. Najcenniejsza jest wełna z merynosów oraz wielbłądzia. Pościel z kaszmiru (kóz) jest delikatna, ale jest bardzo droga.
• Pościel syntetyczna jest tania, łatwa w utrzymaniu i wytrzymała. Ich wadą jest kiepska przepuszczalność przez co człowiek się poci, co powoduje wysypki i świąd. Czasami stosuje się ją jako domieszkę do włókiem naturalnych, aby wzmocnić ich trwałość, ale jest to robione kosztem ich naturalnych cech, takich jak przewiewność czy dobre odprowadzanie wilgoci. W zależności od temperatury można dobierać poszwy:
– Na chłodne noce doskonałe będą: flanelowe, batystowe, adamaszkowe, lniane, bambusowe oraz wełniane.
– Na ciepłe noce: satynowe, atłasowe, z kory, perkalu, oraz lnu i jedwabiu.

 

Ścielenie łóżka – poszwa czy metoda dwóch prześcieradeł?

W północnej Europie najczęściej łóżko przygotowywane jest w następujący sposób: materac jest przykrywany prześcieradłem, kołdra jest oblekana poszwą, a poduszki poszewkami. Daje to dużą swobodę w otulaniu się kołdrą i jej obracaniu lub zawijaniu pod siebie. W Ameryce czy Anglii stosuje się metodę dwóch prześcieradeł. Ma materac nakładane jest dolne prześcieradło, potem nakładane jest górne prześcieradło, które jest zazwyczaj grubsze, a na górny brzeg ma dekoracyjnie wykończony. Jest ono o wiele większe od materaca dlatego należy go rozłożyć równomiernie na materacu, prawą stroną do materaca, a górne obramowanie ma być na równi z górnym brzegiem materaca. Na to kładzie się kołdrę lub koc około 50 cm poniżej górnej granicy materaca, zakłada się na to górną część prześcieradła, a nadmiar koca i górnego prześcieradła podwija się pod materac.

Czasem nakładany jest na to pled w dolnej części łóżka, aby zapewnić dodatkową warstwę na nogi i stopy. Ten sposób ścielenia łóżka raczej nie jest dobry dla osób, które lubią być szczelnie otulone kołdrą, szczególnie jeśli śpią na boku.

Author: e-dom.eu

Podobne posty