Renowacja drewnianej podłogi

W przypadku podłóg mocno eksploatowanych, które od dawna nie były odnawiane, wypełnienie ubytków i ponowne lakierowanie nie jest wystarczające. Od czasu do czasy przyda się renowacja drewnianej podłogii.’, ‚Niezbędne jest tu zdarcie całej zewnętrznej nawierzchni parkietu, łącznie z wierzchnią warstwą samych klepek lub desek i ponowne lakierowanie, bądź olejowanie. Cyklinowanie jest dość kosztowne i uciążliwe dla domowników, ale jego efektem jest podłoga, która zazwyczaj wygląda jak nowa.

Szlifowanie desek, czy klepek odbywa się przy pomocy specjalnego urządzenia, czyli cykliniarki, która zdziera wierzchnią, zniszczoną warstwę drewna gruboziarnistymi papierami ściernymi, a następnie wyrównuje i wygładza powierzchnię papierami o coraz niższej ziarnistości. Po cyklinowaniu drewno poleruje się wolnoobrotowymi urządzeniami, zwanymi polerkami, przy użyciu siatek ściernych. Do obróbki brzegów płaszczyzn oraz kątów służą cykliniarki krawędziowe, które pozwalają na precyzyjne wykończenie. Głębokość cyklinowania podłogi uzależniona jest od grubości drewna – im większa, tym większe są możliwości cyklinowania. Zwykle zdzierana jest warstwa o grubości 2-3,5 mm., tak więc na przeciętnym parkiecie ten zabieg można przeprowadzić najwyżej 2-3-razy w całym okresie eksploatacji. W przypadku gdy deski podłogi są bardzo zniszczone, podczas cyklinowania, pomiędzy kolejnymi szlifami mogą powstawać głębokie szczeliny i dziury, które można wypełnić specjalnymi mieszankami pyłu drzewnego i żywic. Pozwala to na skuteczne zasłonięcie ubytków i jednocześnie wzmacnia miejsca pęknięć. Po zakończeniu cyklinowania i polerowania podłogę lakieruje się tak samo, jak nową, nanosząc najczęściej trzy warstwy powłoki ochronnej. Jeżeli na podłodze ułożony jest parkiet lub panele, zamiast cyklinować podłogę, można wymienić uszkodzone klepki. Możliwe jest jednak, że wtedy nowe fragmenty podłogi będą miały inny odcień, ponieważ drewno w wyniku olejowania, lakierowania i naturalnych procesów starzenia ciemnieje.

Drobne zabrudzenia, niewielkie rysy czy też uszkodzenia, bez problemu możemy usunąć samodzielnie. Na rynku jest dostępna szeroka gama produktów, takich jak pasty pielęgnacyjne, wypełniacze czy lakiery, które pozwalają na łatwą renowację drewnianej podłogi. Jeśli jednak chodzi o cyklinowanie, to powinno się je zlecić wyspecjalizowanej firmie, chyba, że mamy wprawę w obsłudze cykliniarki, ocenie stanu drewna na podłodze i prawidłowego zabezpieczania ewentualnych pęknięć. Warto również pamiętać, że firmy udzielają gwarancji na wykonane usługi, która w przypadku cyklinowania i lakierowania wynosi zazwyczaj od kilku do 24 miesięcy.

Renowacja drewnianej podłogi – sprzęt, materiały i koszty

Koszty renowacji podłogi oraz niezbędny sprzęt i materiały, zależą oczywiście od zakresu planowanych prac. Najmniejsze wydatki poniesiemy na czyszczenie podłogi oraz naprawę drobnych uszkodzeń i ubytków, ponieważ płyny i pasty myjące oraz preparaty wypełniające kosztują kilkadziesiąt złotych za opakowanie. Podobnie wyglądają ceny lakierów i olejów impregnacyjnych. Wykonując drobne naprawy będziemy musieli się zaopatrzyć więc w odpowiedni środek do pielęgnacji, papiery ścierne o różnej ziarnistości, pędzle i wałki, szpachelkę oraz materiały uzupełniające, co nie powinno nas łącznie kosztować więcej niż ok. 600zł.Najdroższe jest cyklinowanie, które wiąże się z wynajęciem firmy i kosztami liczonymi za 1 m² renowacji podłogi. Jeśli chcemy prowadzić prace samodzielnie, koszt wynajmu cykliniarki wynosi, w zależności od modelu, od 100 do 350 zł na dobę. Cena zakupu cykliniarki zależy od modelu – najprostsze urządzenia kosztują kilka tysięcy złotych.

Zanim jednak podejmiemy decyzję o jej zakupie, powinniśmy się zastanowić czy jest to aby na pewno opłacalne, biorąc pod uwagę to, iż podłogę wycyklinujemy maksymalnie trzy razy.

Author: e-dom.eu

Podobne posty