Rysy na szybie

Nowe, nieporysowane okna wyglądają pięknie i stanowią wizytówkę naszych mieszkań i domów. Należy jednak pamiętać, że bez odpowiedniej pielęgnacji mogą pojawić się rysy na szybie.’, ‚Na okna zwracamy szczególną uwagę, zwłaszcza przed świętami czy rodzinnymi uroczystościami. Czyste okna świadczą o zadbanym i czystym wnętrzu.

Niestety zbyt częste ich mycie w połączeniu z nieodpowiednimi środkami chemicznymi czasami powoduje, że pojawiają się rysy na szybie, które psują całą ich estetykę. Obecnie ryzyko zarysowań w dużym stopniu eliminuje budowa nowoczesnych okien. Jeszcze niedawno musieliśmy rozkręcać okna, które trzeba było myć z czterech stron. Okna takie często były myte domowymi sposobami, a te powodowały trwałe zarysowania szyb. Obecnie jednak stosowane są szyby zespolone, dzięki czemu rozkręcanie i skręcanie okien mamy już za sobą, a jednocześnie ogranicza to w dużym stopniu ilość pracy i eliminuje ryzyko zarysowań od wewnętrznej strony szyb. Aby nie pojawiały się rysy na szybie pod żadnym pozorem nie można używać środków żrących. Należy więc unikać chloru oraz wszelkiego rodzaju silnych środków chemicznych na bazie rozpuszczalnika. Środki takie mogą uszkodzić warstwę ochronną okna. Producenci polecają spraye, pianki oraz płyny, które nie rozmazują się na szybach i są w stanie bez kłopotu rozpuścić i usunąć brud, w tym: tłuszcz, kurz czy też sadzę. Dobrym rozwiązaniem jest również stosowanie środków rozpuszczalnych w wodzie . Do czyszczenia powinniśmy używać czystych i miękkich ściereczek. Unikać natomiast należy materiałów chropowatych, z twardymi szwami czy też o szorstkich włóknach. Jeżeli doprowadzimy do tego, że powstaną rysy na szybie, to musimy liczyć się z tym, że bardzo trudno będzie się ich pozbyć.

Można spróbować delikatnie zniwelować rysy polerując szyby specjalną pastą, ale należy tu pamiętać, że jest to bardzo pracochłonne. Jeśli nie uda się nam w ten sposób usunąć zadrapań pozostaje nam jedynie kosztowna wymiana szyby lub pogodzenie się z rysami i ewentualne próby ukrycia ich pod kolorowymi naklejkami na okna.

Author: e-dom.eu

Podobne posty