Schody składane – wejście na strych

Strych to miejsce rzadko odwiedzane przez domowników, dlatego można przy nich zamontować schody składane, zamiast pełnowymiarowych, zajmujących więcej miejsca. Natomiast korzystanie z drabin może okazać się niebezpieczne i niewygodne, dlatego warto znaleźć pośrednie rozwiązanie – wejście proste w konstrukcji, a jednocześnie bezpieczne i dające choć minimum wygody przy korzystaniu. Rozwiązaniem łączącym te wszystkie cechy są schody składane.

Schody składane, z racji najczęściej pełnionej funkcji, są nazywane również strychowymi.

Jak są zbudowane schody strychowe? Dwa podstawowe elementy to skrzynia i drabinka. Pierwszy z elementów służy umocowaniu w otworze sufitowym oraz stanowi pojemnik, w którym chowane są schody po złożeniu, drugi, co oczywiste, do wchodzenia. Skrzynia ma standardowo wymiary 20 cm wysokości, między 50 a 80 cm szerokości i długość od 80 do 130 cm. W podfryzowanej, wewnętrznej części klapy najczęściej wmontowana jest uszczelka, która po zamknięciu klapy zapewnia odpowiednią szczelność schodów, uniemożliwiając np. przedostawanie się zimniejszego powietrza ze strychu do mieszkalnej części domu.
Drabinka może mieć zróżnicowaną konstrukcję – może być łamana, przesuwna lub nożycowa. Jej szerokość waha się między 34 a 38 cm. Decyzję o wyborze typu schodów strychowych podejmuje się przede wszystkim ze względu na wielkość otworu w stropie – im jest on mniejszy, tym bardziej składać się musi drabinka, ale również mając na uwadze dostępną przestrzeń do rozłożenia schodów i rozstawienia ich na podłodze.

Schody łamane, zwane inaczej segmentowymi zbudowane są z trzech lub czterech części, połączonych ze sobą zawiasami i składają się harmonijkowo. Schody o konstrukcji przesuwnej natomiast przypominają drabinę strażacką, ponieważ działają na zasadzie rozsuwania elementów. Idealnie nadają się wszędzie tam, gdzie przestrzeń do rozkładania schodów jest niewielka. I w reszcie schody nożycowe, rozciągane. Również ich rozłożenie nie wymaga dużej przestrzeni zamachowej. Zaletą tego typu schodów strychowych jest możliwość regulacji długości, przez mniejsze lub większe rozciągnięcie drabinki, bez konieczności ich przycinania, a przy zachowaniu wymaganego komfortu użytkowania.

Schody łamane i przesuwne wykonane są najczęściej z drewna drzew iglastych, sosny lub świerka, a ich maksymalne obciążenie to średnio 150 kg. Bardziej wytrzymałe na ciężar są schody nożycowe, ze względu na to, że są wykonane ze stali lub aluminium i uniosą ciężar nawet do 200 kg.

Dodatkowymi elementami schodów składanych są klapa, okucia oraz stopki. Klapa, oprócz funkcji estetycznej, pełnić może również funkcję ognioodporną lub termoizolacyjną. Ociepleniem jest najczęściej styropian, stanowiący wewnętrzna warstwę klapy. W wielu modelach schodów montowane są dodatkowe ułatwienia w postaci mechanizmu odciążającego klapę, który ułatwia składanie i rozkładanie schodów. Po zdjęciu blokady klapa opada powoli, nie narażając użytkownika na uderzenie. Klapy są najczęściej wykonywane ze sklejki, płyty wiórowej lub płyty HDF. Przy skrzyni są ponadto montowane zawiasy, najczęściej narożne, które usztywniają konstrukcję skrzyni i zapobiegają jej odkształceniom.

Aby schody były jeszcze wygodniejsze i bezpieczniejsze w użytkowaniu, niektórzy producenci montują przy nich dodatkowo poręcze, które są składane równocześnie z drabinką i chowane w skrzyni. Jeszcze większym udogodnieniem może być zamontowanie napędu elektrycznego obsługującego klapę.

Author: e-dom.eu

Podobne posty