Schody

Schody nie tylko pełnią istotną funkcję użytkową, lecz są również istotnym elementem dekoracyjnym wnętrza. Ich różnorodne kształty oraz materiały, z których są wykonane pozwalają na odpowiednie dobranie ich do każdego wnętrza.

To jakie chcemy schody oraz miejsce, w którym będą się znajdowały ustalane jest zazwyczaj już na etapie planowania budowy . Na wygląd pomieszczenia wpływa ich konstrukcja oraz rodzaj wykończenia. Aby uniknąć późniejszych kłopotów i rozczarowań należy się więc dokładnie zapoznać z planami oraz rodzajami schodów, bowiem ich wybór nie jest tak prosty jak się pozornie wydaje.

Rodzaje schodów

Schody drewniane

Najczęściej wykonywane są z drewna drzew liściastych lub egzotycznego. Zazwyczaj wykonywane są na zamówienie. Drewno jest materiałem łatwym w obróbce, dzięki czemu możliwe jest wykonanie schodów o nietypowych kształtach. Ponadto pasuje zazwyczaj do każdej aranżacji wnętrz.

Schody metalowe

Ze względu na wykonanie ze stali i oryginalność nie do końca pasują do pomieszczeń w stylu klasycznym. Świetnie się za to nadają do nowoczesnych wnętrz. Ich montaż nie jest skomplikowany, zaś same schody są dość lekkie.

Schody żelbetowe

Ich budowa nie jest zbyt skomplikowana. Wymagają jednak dokładnego zaplanowania już na etapie planowania, ponieważ powstają wraz ze ścianami. Przez kilka tygodni po ich wykonaniu wymagają nawilżania, a wejść można na nie dopiero po kilku dniach. Są bardzo masywne, ciężkie i trudniej jest je wykonać w nietypowych kształtach. Ponadto wymagają późniejszego wykończenia.

Schody wg kształtów

Jednobiegowe proste

– są bardzo popularne i najłatwiejsze do wykonania. Dwie kondygnacje łączy tu jeden, prosty bieg schodów.

Dwubiegowe równoległe

– są wygodne i łatwe do wykonania. Idealnie nadają się do wysokich kondygnacji, przez co są najpopularniejsze. Pomiędzy dwa biegi schodów wbudowany jest spocznik, a kierunek wchodzenia/schodzenia zmienia się o 180 stopni

Dwubiegowe łamane

– umożliwiają wykonanie otworu w stropie. Za spocznikiem kierunek wchodzenia/schodzenia zmienia się tu o 90 stopni

Trójbiegowe łamane

– schody z dwoma spocznikami – za każdym z nich kierunek zmienia się o 90 stopni. Są bardzo wygodne, lecz zajmują dużo miejsca.

Zabiegowe

  • bieg schodów delikatnie skręca w stronę spocznika. Schody te są dość skomplikowane i niewygodne w użytkowaniu.

Wachlarzowe

– budowane są z jednym lub dwoma spocznikami na planie koła. Rozwiązanie to jest bardzo efektowne i wygodne.

Kręte

– częściej nazywane kręconymi. Stopnie są ułożone promieniście i przymocowane do otaczającej je ściany lub słupa montowanego między piętrami. Zajmują niewiele miejsca, jednak są bardzo niewygodne.

Author: e-dom.eu

Podobne posty