Ścieżki w ogrodzie

Ścieżki ogrodowe mogą nadać zupełnie nowy wygląd przestrzeni w ogrodzie. ‚, ‚Niezależnie od tego czy będą to ścieżki, tzw. funkcjonalne, dzięki którym będzie nam łatwiej zadbać o zieleń, czy ścieżki pełniące funkcję ozdobną, z pewnością nadadzą ogrodowi nowy wygląd i charakter.

Opracowanie projektów ścieżek, czy to prostych, czy krętych, wykonanych z płytek, czy kamienia naturalnego może być dobrą zabawą pobudzającą naszą wyobraźnię.

Ścieżki w ogrodzie – funkcjonalne, czy ozdobne?

Pierwszym krokiem jest określenie, jaką funkcję będzie pełniła ścieżka, którą chcemy zbudować – funkcjonalną, czy ozdobną. Określenie funkcji dróżki pozwoli nam np. na właściwe dobranie materiałów z jakich zostanie wykonana. Jeśli ścieżka ma służyć np. do zwiedzania ogrodu o sporej powierzchni, powinna być zaprojektowana w taki sposób, by pozwala przedostać się do najciekawszych zakamarków naszego ogrodowego królestwa.

Rozmiary ścieżki w ogrodzie

By właściwie dobrać wielkość ścieżek, musimy zastanowić się na tym, jak duży ogród posiadamy i jaka roślinność się w nim znajduje. Zarówno szerokość dróżki, jak i materiały z jakich zostanie wykonana, zależy od powierzchni ogrodu. Jeśli w ogrodzie znajduje się dużo drzew, krzewów, czy żywopłotów, możemy sobie pozwolić na stworzenie szerszej ścieżki. Jeśli natomiast w ogrodzie przeważa niska roślinność, ścieżka powinna być węższa.

 

Projekt ścieżki w ogrodzie

W zaprojektowaniu właściwego kształtu ścieżki pomóc może zwykły wąż ogrodowy, który dzięki swojej elastyczności, bez problemu możemy ułożyć w ogrodzie nadając naszej przyszłej dróżce pożądany kształt.Przed rozpoczęciem prac, warto przespacerować się wyznaczoną „trasą” o różnych porach dnia, przy różnym świetle, by tworzona dróżka pozwoliła odkryć najpiękniejsze miejsca w ogrodzie. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że ścieżka powstaje we właściwej lokalizacji.

Jeśli sami nie jesteśmy pewni, że wytyczona dróżka przebiega przez najładniejsze zakątki naszego ogrodu, poprośmy o poradę znajomych. Upewnijmy się, że droga prowadzi w pobliżu najbujniejszej roślinności, czy w pobliżu posiadanej fontanny. Ważną kwestią, którą powinniśmy wziąć pod uwagę przy projektowaniu dróżki jest uwzględnienie ukształtowania terenu, warto zastanowić się, czy gdzieś na jej trasie nie powinny zostać zamontowane np. balustrady, które pomogą w poruszaniu się. Ukształtowanie terenu może mieć również wpływ na rodzaj materiałów, z jakich zostanie wykonana dróżka.

Właściwe zaprojektowanie ścieżek w naszym domu i ogrodzie, pozwoli dostrzec jego piękno z różnych perspektyw, dlatego nie warto się spieszyć z podjęciem ostatecznej decyzji i wszystko odpowiednio przemyśleć.

Author: e-dom.eu

Podobne posty