Styl angielski we wnętrzach

Styl angielski we wnętrzach tworzy się głównie za sprawą materiałów, jakie są wykorzystywane do wykończenia wnętrza – miękkich tkanin, tekstylnych okładzin na ścianach oraz ich wzorów – dominują tu bowiem motywy kwiatowe, najczęściej czerwone lub różowe róże, a także inne motywy roślinne oraz krata w różnych wielkościach i wariantach kolorystycznych. Styl ten wywodzi się ze stylu klasycznego, ale w porównaniu do niego jest stylem znacznie „lżejszym” w odbiorze i delikatniejszym.

Materiałami wykończeniowymi wnętrz w angielskim stylu są produkty naturalne, jak drewno na podłogi i meble. Wnętrze zyskuje delikatność i lekkość, ponieważ w klasycznym stylu angielskim meble są zazwyczaj jasne, wykonane z bielonego bejcą drewna. Ściany podzielone są na dwie strefy jeśli chodzi o ich wystrój – część dolna najczęściej jest ozdobiona boazerią, która jest niejako zamknięta w ramy z szerokiej listwy przypodłogowej i listwy górnej. W części górnej ściany najczęściej znajdziemy tapety w intensywnych kolorach i o wyrazistych, najczęściej kwiatowych wzorach. Całość zwieńczona jest przy suficie szeroka listwą lub gzymsem.

Typowa kolorystyka angielskiego wnętrza to barwy mocne, zdecydowane. Jednak obecnie styl angielski ulega pewnym modyfikacjom, łącząc elementy różnych stylów, gdzie ściany zamiast oklejania ich wyrazistymi tapetami, malowane są pastelowymi barwami. Najczęściej dotyczy to sypialni i łazienek. W każdym pomieszczeniu urządzonym w angielskim stylu powinien dominować jeden kolor – w różnych odcieniach i deseniach. Nieodzownym elementem wystroju w stylu angielskim jest ekspozycja różnego rodzaju drobiazgów kolekcjonerskich, przy czym nieodzowne są tu porcelanowa zastawa i zegary. Dla klubowego stylu angielskiego najbardziej typowym meblem jest sofa chesterfield – niska, obita pikowaną skórą – idealna do klubów czy gabinetów.

Styl angielski, ze względu na przewodni motyw kwiatowy jest często nazywany stylem kobiecym. Powstał z resztą za czasów królowej Wiktorii, skąd jego inna nazwa – styl wiktoriański.Urządzając salon w stylu angielskim należy pamiętać, że jego centrum stanowi wygodna sofa oraz fotele, a pod nimi – wzorzysty dywan. Na ścianach wiesza się rodzinne fotografie, a także obrazy, najczęściej o charakterze krajobrazowym. Wystroju dopełnia wygląd okien salonu – obok firan wiszą w nich bowiem ciężkie, ozdobione najczęściej frędzlami, kotary, zazwyczaj upięte w różne fantazyjne niekiedy układy. Połączenie między salonem a jadalnią może stanowić wprowadzenie typowego mebla wnętrz angielskich – kredensu. To właśnie taki mebel posłuży za podstawę do ekspozycji zastawy stołowej. Na stole z kolei nieodzownym elementem będzie haftowana serweta, najlepiej ozdobiona koronką.Ciekawie urządzonym pomieszczeniem w angielskim stylu jest również łazienka z podłogą i ścianami wyłożonymi płytkami z ozdobnym wzorem – w drobne kwiatki lub prążki. Wanna może mieć charakter wolnostojący, na nóżkach, przy czym ważnym elementem wystroju będą tu ozdobne krany w stylu retro.

 

W stylu angielskim urządza się również kuchnie. Przede wszystkim dominują w takim wnętrzu jasne barwy. Meble są jasne, wykonane z drewna. Dominują barwy takie jak biel, wanilia, beż czy seledyn. Na szafkach montuje się gruby drewniany lub kamienny blat. Centralną i bardzo charakterystyczną dla tego stylu rzeczą w kuchni jest kuchenka z okapem. Dla podkreślenia rangi tych sprzętów, strefa ta jest zwyczajowo wysuwana do przodu, przed linię pozostałych lub też umieszcza się po jej obu stronach specjalne kolumny lub dwie stojące na blacie szafki. Jeśli wielkość kuchni na to pozwala, a w domach angielskich kuchnie są zazwyczaj wystarczająco duże, elementem wystroju jest wyspa z grubym blatem, służąca do przygotowywania posiłków. Wbudowane są w nią liczne szafki i półki z koszami na wszelkiego rodzaju drobiazgi. Do kuchni urządzonej w stylu angielskim pasują różnego rodzaju naturalne dodatki – z wikliny, ratanu, a także elementy mosiężne i ceramiczne.

Do domu urządzonego w stylu angielskim idealnie pasuje przedpokojowy mebel – konsolka, czyli stolik na dwóch nogach dosunięty do ściany. Najczęściej jest ona rzeźbiona i bardzo dobrze wygląda z lustrem.

Author: e-dom.eu

Podobne posty