Styl Art Deco

Styl Art Deco swoją nazwę zawdzięcza językowi francuskiemu, gdzie art. znaczy sztuka, a decoratif – dekoracyjny. ‚, ‚Został rozpowszechniony jako nurt w architekturze, malarstwie, grafice, a także architekturze wnętrz w okresie międzywojnia, czyli w latach 1919-1939. Styl ten był swego rodzaju reakcją na secesję, czyli tzw. Art Nouveau, a dokładnie jej brak dyscypliny i ładu w przestrzeni.

To właśnie za czasów królowania tego stylu nastąpił znaczny rozwój wzornictwa przemysłowego, pod kątem funkcji przedmiotów i ich wpływu na otoczenie człowieka. Dodatkowo twórcy Art Deco wielki nacisk kładli na perfekcyjne wykonanie przedmiotów użytkowych, dlatego powstawały wówczas np. meble z hebanu czy inkrustowane kością słoniową. Stąd nie były to przedmioty tanie, a co za tym idzie masowe, przeznaczone dla każdego klienta. Charakterystyczne dla stylu było również geometryzowanie form, przy zastosowaniu barw jasnych i żywych.Pod kątem urządzania wnętrz, dla stylu tego charakterystyczne są przedmioty luksusowe, niemalże glamour. Sam styl jest swoistym połączeniem elementów klasycznych i modernistycznych, mieszając w jednym ujęciu egzotyczne materiały z Egiptu czy Dalekiego Wschodu. W kształtach dominują abstrakcyjne, mocno geometryczne formy, kształty proste, ale bez kantów, lekko opływowe. Tworząc wnętrze w stylu Art Deco, ściany należy pomalować na blade kolory – beże, kremy, kość słoniową czy szarości, a na ich delikatnym tle należy wyeksponować intensywne w kolorystyce i formie dodatki, czarne, zielone czy niebieskie. Tkaniny, jak np. kotary w oknach czy tapicerka mebli powinna wykorzystywać wzory zwierzęce, jak zebra, a także motywy egzotyczne – indiańskie czy afrykańskie, przy czym tkaniny te muszą być luksusowe, wysokiego gatunku – jedwab, kaszmir, aksamit i skóra.

Meble, blaty, inne elementy wykończenia wnętrz muszą być wykonane z równie szlachetnych materiałów – egzotycznego drewna, w szczególności hebanu, stali, marmuru. Meble muszą być wykonane z drewna naturalnie fornirowanego, na wysoki połysk. Dopełnieniem aranżacji wnętrza w stylu Art Deco jest roślinność – o rozłożystych, dużych liściach, najlepiej w ciemnym odcieniu zieleni.Urządzając współcześnie wnętrze w stylu Art Deco, a raczej z wykorzystaniem elementów tego stylu, jak np. mebli czy dekoracji należy robić to z dużym wyczuciem, aby dość ciężkie formy mebli, ich ciemne kolory i wysoki połysk nie przytłoczyły wnętrza nadmiarem przepychu. Warto łączyć je z meblami współczesnymi, prostymi, lżejszymi i mniej luksusowymi niż te stylowe. Można zestawić stół i krzesła w stylu Art Deco z sofą tapicerowaną tkaniną w intensywnym kolorze, pamiętając aby jej kształt był opływowy, nawiązujący do kształtu mebli z tamtego okresu.

Ponieważ styl  Art Deco był bardzo kompleksowy jeśli chodzi o aranżację wnętrz, bogaty był w dopełniające całość dodatki. Aby więc zachować charakter wnętrza z tamtego okresu, warto zastosować eleganckie oświetlenie, w oknach zawiesić proste zasłony wykończone lambrekinem. Dla bardziej odważnych ciekawa propozycja będzie zastosowanie elementów z kryształu lub ciętego, szlifowanego szkła – waz, lamp oraz dodatków, jak misy czy patery na owoce.

Author: e-dom.eu

Podobne posty