Styl folk

Ciekawym pomysłem na urządzenie wnętrza jest wykorzystanie elementów ludowych, zapożyczonych z kultury i sztuki ludowej, zwanym styl folk. Wzornictwo ludowe charakteryzują żywe barwy i proste wyraziste wzory. Nie ma tu znaczenia, czy zapożyczenia będą wywodzić się ze stylu podhalańskiego, łowickiego czy kaszubskiego ważne, że będą to proste, bezpretensjonalne motywy, które wniosą do wnętrz ciepły, wesoły klimat.

Dodatki w stylu folk, poza różnorodnością stylów, mogą być dwojakiego rodzaju, dosłowne w postaci haftowanych w tradycyjny sposób obrusów, drewnianych figurek czy łowickich wycinanek, lub też w formie nowoczesnych designerskich dodatków bazujących na sztuce ludowej i wykorzystujących jej najbardziej charakterystyczne elementy. Projekty łączące tradycję z nowoczesnością idealnie wpisują się we współczesne trendy aranżacji przestrzeni i znajdą zapewne większą rzeszę zwolenników od czysto tradycyjnych wyrobów.

Wielu projektantów sztuki użytkowej oferuje wyroby inspirowane sztuką ludową, jednak można puścić wodze fantazji i samodzielnie wykonać niektóre dodatki, szczególnie jeśli można w ten sposób przenieść własne wspomnienia z wakacji na wsi czy wykorzystać np. łowicką spódnicę leżącą na dnie babcinej szafy czy komody i podarować jej nowe życie, np. w formie poszewki na poduszkę. W przypadku tak wyrazistych elementów jak dodatki i elementy wyposażenia wnętrz w folkowym stylu, należy pamiętać, aby nie było ich we wnętrzu zbyt dużo, bo zamiast ciekawego, ciepłego i zabawnego wnętrza otrzymamy dość kiczowate pomieszczenie. Fantastyczne w stylu ludowym jest to, że pięknie komponuje ze sobą elementy zaczerpnięte z wielu różnych regionów, nie powodując przy tym wrażenia chaosu i niedopasowania poszczególnych wyrobów.

Taki współczesny styl folkowy, łączący elementy tradycyjne z nowoczesnością nosi nazwę Newfolk czy po polsku  Nowy Folk. I jak wcześniej wspomniano, może we wnętrzu przejawiać się zarówno w meblach, jak i innych, drobnych elementach wystroju. Ważne, by nie było ich za dużo.

Mogą to być poduszki z wzorami ludowych wycinanek, figurki kojarzące się ze sztuką ludową, porcelana w charakterystyczne ludowe wzory, a także jako bardzo ciekawa i popularna forma ozdoby &ndash, w postaci naklejek ściennych, częściej jednobarwnych, przedstawiających wzory ludowe, proste w formie i zarazem ciekawe. Te ostatnie nadają wnętrzu niepowtarzalny wystrój i charakter, będąc jednocześnie ozdoba łatwą do wykonania i niedrogą.

Author: e-dom.eu

Podobne posty