Styl śródziemnomorski

Styl życia w krajach leżących nad morzem śródziemnym, od zawsze fascynuje, a wie o tym każdy kto choć raz spędził urlop na południu Europy. Czy w Polsce też możemy mieć w domu styl śródziemnomorski? Zachwyca gorący klimat, potrawy, kameralna pełna prostoty architektura, nasycona prowansalskimi kolorami, a przede wszystkim tarasy pełne zieleni i małej architektury.

Wspomnienia z nadmorskich podróży możemy przywołać w bardzo praktyczny sposób. Doskonałym rozwiązaniem jest styl śródziemnomorski na tarasie, który z pewnością przywoła miłe chwile. co ważne południowy styl można wprowadzić na niewielkich powierzchniach tarasów, zatem jest odpowiedni nie tylko do budownictwa jednorodzinnego, ale także do szeregowego. Tym bardziej warto zaplanować przestrzeń tarasu przed jego realizacją.

Taras ma zapewnić wygodę użytkownikom oraz stanowić przyjazne miejsce do spotkań. Projekt zaczynamy od wyboru kostki brukowej, zwracając uwagę na kolorystykę i wielkość zależną od powierzchni tarasu, im mniejszy tym mniejsza powinna być kostka. Zgodnie z południowym trendem wybierana jest kostka imitująca stary kamień, która za pomocą metody delikatnego obijania, daje efekt postarzenia. W tej samej stylistyce powinny być utrzymane stopnie schodowe, murki oraz obrzeża. Zwróćmy uwagę na materiały mrozoodporne i antypoślizgowe. Taras stanie się ciekawszy, gdy połączymy ze sobą elementy różnych materiałów. Pięknie wyglądają motywy kolorowej mozaiki, żwirowe powierzchnie, a także kamienne płyty.

Powierzchnia w ciepłych kolorach ziemi, zestawiona z czerwienią i żółtym gwarantuje komfort i równowagę. Harmonię wprowadzą również oryginalne, kręte ścieżki otoczone zielenią. Kraje śródziemnomorskie obfitują w niezliczoną ilość barw, dlatego bez obaw cieple kolory możemy przełamać błękitem, a także białym. Śródziemnomorski styl i kolor uwydatnią lampy oraz kinkiety ogrodowe z ciepłym oświetleniem.

Ważnym dodatkiem będzie mała architektura, która idealnie podkreśli południowy klimat. Możemy wybrać tradycyjne, ceglane donice lub mniejsze doniczki z nowoczesnym designem łączące glinę z ceramiką. Naturalności w tej przestrzeni doda odpowiednia roślinność. Najczęściej wybierane są rośliny, które znoszą długie okresy suszy. Idealnie prezentuje się agawa, oleander oraz cytrusy. Warto pamiętać o uprawie pachnących ziół takich, jak oregano czy tymianek. Ciekawym rozwiązaniem będą parawany ogrodowe, porośnięte pnącą winoroślą.

Całość uzupełnią meble ogrodowe, a także ławki wykonane z naturalnych materiałów. W tak zaaranżowanej przestrzeni można przyjąć gości i wraz z nimi delektować się owocami morza oraz smakiem sałatki z prawdziwą oliwą z oliwek.

Author: e-dom.eu

Podobne posty