Sufit podwieszany

Kołki, dyble, kotwy to niezbędne elementy konstrukcyjne sufitów podwieszanych. Przedstawiamy nieco dokładnie jak jest zbudowany sufit podwieszany.

Kołki rozporowe

Kołki rozporowe ( rozprężne ) są najpopularniejszym rozwiązaniem. Kołek rozporowy składa się z dwóch części. Są to koszulka rozprężna oraz wkręt lub też gwintowany trzpień. Kołki te mają wiele odmian, które dostosowane są do osadzania w różnych materiałach.

Podstawowe rodzaje kołków rozporowych:
Uniwersalne kołki rozporowe

1) Klasyczny kołek rozporowy
W
ykonany jest z tworzywa sztucznego oferowany jest w kilku wariantach podstawowych. W trakcie dokręcania wkręt, taki kołek jest rozpierany. Zapewnia to solidne zakotwiczenie kołka w ścianie. Należy pamiętać aby używać odpowiednich wkrętów, specjalnie przystosowanych do używania kołków rozporowych, które mają właściwą długość oraz grubość.
2) Kołki szybkiego montażu
Kołki szybkiego montażu składają się ze stalowego gwoździa lub specjalnego wkrętu, który wbija się w kołek młotkiem. Wkręt można dodatkowo docisnąć śrubokrętem. Jest to znacznie szybsze niż wkręcanie tradycyjnego wkrętu.
3) Kołki skrzydełkowe
Ten rodzaj kołków przeznaczony jest do ścian, które wykonane są z materiałów zawierających puste przestrzenie. Zapewniają one silne mocowanie w przypadku płyt kartonowo-gipsowych.
4) Śruby kotwowe
Śruby kotwowe są to kołki montażowe, które są przeznaczone do dużych obciążeń. Niektóre z nich wytrzymują obciążenie do 200 kg.
5) Kołki do płyt kartonowo-gipsowych
Kołki te można stosować w przypadku różnego rodzaju płyt. Doskonale nadają się również do mocowania lekkich przedmiotów na suficie.
6) Kołki do sufitów podwieszanych
Kołki te głównie stosowane są w przypadku sufitów podwieszanych oraz pustych ścian.

Dyble

Dyble są to kołki rozporowe z metalową tulejką rozprężną. Mocowanie takie jest znacznie sztywniejsze niż na kotwy. Przeznaczone są do podłoży jednorodnych, które charakteryzują się dużą wytrzymałością, jak np. beton. Do betonu oraz pełnej cegły polecane są dyble, które składają się z gwintowanego trzpienia ze stożkowym zakończeniem, tulei rozprężnej i nakrętki dociskowej. Dość powszechne są równie dyble szybkiego montażu. Składają się one z kotwy oraz trzpienia. Należy tu jednak pamiętać, że po wbiciu trzpienia, połączenie staje się nierozerwalne i w razie jakiejkolwiek pomyłki, trzeba będzie wykonać nowe.

Kotwy

Kotwy skrzydełkowe
Kotwy te składają się z gwintowanego trzpienia zakończonego hakiem lub też nakrętką oraz dwóch skrzydełek odchylanych sprężyną. Po złożeniu skrzydełek wzdłuż trzpienia, kotwę taką wsuwa się do wywierconego otworu w płycie g-k. Gdy kotwa przejdzie przez otwór skrzydełka rozkładają się na spodzie powierzchni płyty.
Kotwy chemiczne.
Kotwy chemiczne, lub też inaczej kotwy żywiczne, są bardzo uniwersalne. Można je stosować zarówno w betonie, kamieniu czy też pełnej cegle jak również w materiałach z pustymi przestrzeniami jak pustaki stropowe czy cegła dziurawka. W skład kotwy chemicznej wchodzi koszulka, gwintowany trzpień oraz ampułka z szybko twardniejącą żywicą. Do przygotowanego otworu wprowadza się koszulkę, następnie wprowadzana jest ampułka z żywicą, a wbijany lub też wkręcany trzpień rozbija ampułkę dzięki czemu żywica wypełnia wolne przestrzenie. Taka kotwa gwarantuje uzyskanie najwyższych parametrów wytrzymałościowych.
Kołki samowiercące.

Warto jeszcze wspomnieć o kołkach samo wiercących. Wykonywane są zarówno z plastiku jak i ze stopów lekkich metali. Kołki takie bardzo łatwo zagłębiają się w miękkim podłożu, dlatego też stosowane są przede wszystkim do płyt g-k oraz betonu komórkowego.

Author: e-dom.eu

Podobne posty