Systemy przeciwoblodzeniowe

Zima to zawsze trudny okres dla właścicieli budynków, którzy mają obowiązek utrzymania posesji w nienagannym stanie. Wygodnym rozwiązaniem ułatwiającym pracę jest montaż systemów przeciwoblodzeniowych’, ‚Rozwiązaniem pozwalającym ograniczyć lub wręcz wyeliminować czynności porządkowe w zimie jest zastosowanie zewnętrznych systemów odmrażania do chodników podjazdów czy nawet rynien.

W Polsce coraz częściej stosowane jest rozwiązanie popularne od dawna za granicą, polegające na ogrzewaniu elektrycznym podłoża w celu usunięcia z niego śniegu i lodu. Jest to rozwiązanie łatwiejsze i dużo mniej pracochłonne od tradycyjnego skuwania lodu i odśnieżania chodników czy podjazdów. Zaznaczyć jednak należy, że jest to rozwiązanie kosztowniejsze od metody siłowej czy przy zastosowaniu środków chemicznych, ale z pewnością skuteczniejsze i ekologiczne, a dodatkowo zapobiegające uszkodzeniom nawierzchni na skutek rozsadzania przez zamarzającą w szczelinach wodę.Jak zatem to działa? Zasada jest analogiczna do ogrzewania podłogowego stosowanego wewnątrz budynków, tzn. rozkładana jest sieć mat lub kabli grzewczych. Różni je jednak większa wytrzymałość, ze względu na trudniejsze warunki w jakich mają funkcjonować. Maty takie mogą być układane pod różnorodnymi powierzchniami, takimi jak kostka brukowa, beton czy asfalt, a więc takimi, które najczęściej wykańczają chodniki czy podjazdy domów.

Kable mają większą wydajność grzewczą niż maty, dlatego stosowane są do ogrzewania schodów. Kable mają specjalną cechę, mianowicie mają możliwość samoregulacji – grzeją mocniej gdy jest bardzo zimno, a słabiej gdy temperatura rośnie. Systemy przeciwoblodzeniowe są w pełni zautomatyzowane, nie wymagają obsługi technicznej, są bardzo wydajne i trwałe. Zaletą ich jest również to, że mogą być montowane w każdym momencie, a więc nie tylko w czasie budowy i remontu domu, ale także w trakcie jego użytkowania. W skład takich systemów, przeznaczonych do pracy pod chodnikami, podjazdami czy schodami wchodzą najczęściej takie elementy, jak przewody samoregulujące w postaci pojedynczych kabli lub mat, sterownik z czujnikiem wilgoci i temperatury oraz osprzęt pomocniczy. Jeśli chodzi o wydajność powierzchniową systemu, najczęściej jeden przewód zaleca się na powierzchnię 10 m2 powierzchni. Najczęściej systemy przeciwoblodzeniowe montuje się pod podjazdami i chodnikami z kostki lub płyt. Wówczas w przekroju wygląda to w następujący sposób: na warstwie piasku wylana jest warstwa betonu, na niej ułożone jest zbrojenie, a na zbrojeniu kabel grzewczy. Na koniec nawierzchnia właściwa, np. w postaci kostki brukowej. Samo rozmieszczenie przewodów zależy od miejsca, które mają odmrażać. Przykładowo na schodach układa się ja na poziomej części stopnia, co 15 cm, na głębokości około 5 cm.Systemy antyoblodzeniowe stosuje się również z powodzeniem na takich powierzchniach jak dachy czy rynny. Na połaciach dachu rozkładane są maty grzejne, które można zwijać i rozwijać wielokrotnie, tworząc system sezonowy. Potrzebną do ogrzania rynien długość przewodu szacuje się dodając długości wszystkich odcinków rur, przy czym w przypadku rur wpustowych przewód powinien sięgać poniżej strefy przemarzania, która jest różna w zależności od rejonu kraju.

 

Rozwiązania grzewcze zapobiegać mogą również zamarzaniu instalacji i rurociągów. Przewody układa się pod izolacją oplatającą rury i mocuje opaskami lub taśmami samoprzylepnymi – w zależności od tworzywa z jakiego wyprodukowana jest rura. Czujnik temperatury mocuje się na rurociągu taśmą aluminiową – w najzimniejszym punkcie chronionej instalacji.Ponieważ jak już wspomniano, tradycyjne metody odmrażania takich miejsc jak chodniki czy podjazdy przysparza wiele problemów, a dodatkowo nie jest dokładne, dla bezpieczeństwa użytkowników tych miejsc warto zastosować rozwiązanie nowocześniejsze i skuteczniejsze, jak właśnie systemy przeciwoblodzeniowe.

Gwarantują one bowiem utrzymanie powierzchni suchych, bez śniegu i lodu, a ponad to kontrolowany spływ wody z dachu, drożność rynien i uchowanie ich od pękania na skutek zamarzania w nich wody, brak nawisów lodowych i śnieżnych z dachu i rynien, a więc zwiększone bezpieczeństwo przechodniów oraz ograniczenie kosztów ewentualnych napraw, niskie koszty eksploatacji oraz przyjazność środowisku.

Author: e-dom.eu

Podobne posty