Tapety natryskowe

Tapety natryskowe należą do nietypowych, ze względu na sposób nanoszenia ich na ścianę za pomocą pistoletu. Zyskują coraz większą popularność głównie ze względu na to, że dają niemal nieograniczone możliwości.

Pozwalają one nie tylko na pokrycie jednej ściany tapetą gruboziarnistą, a drugiej gładką w dowolnych kolorach, ale również wytapetowanie mebli. Nie ma tu znaczenia czy chodzi o wytapetowanie grzejnika czy zamaskowanie rur, ponieważ zarówno jedno jak i drugie jest jak najbardziej wykonalne.

Tapety natryskowe doskonale kryją nierówności ścian, a ze względu na to, że są bardzo trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne, zmywanie, ścieranie czy zarysowania, stosowane są najczęściej w pomieszczeniach, które są intensywnie użytkowane, jak klatki schodowe, korytarze czy budynki użyteczności publicznej.

Samo tapetowanie trwa znacznie krócej niż układanie tradycyjnej tapety i jest tym samym mniej pracochłonne. Dostępne są w ponad stu gotowych odcieniach, zarówno intensywnych i pastelowych, jak również wielokolorowe z dodatkiem brokatu.

Są dwa rodzaje tapet natryskowych:
– Tapety z żywic syntetycznych są płynne, a na ścianie tworzą gładką lub lekko chropowatą warstwę. Po wyschnięciu są całkowicie wodoodporne.
– Tapety ze składników naturalnych, czyli tynk japoński jest to sypka mieszanka włókien mineralnych, jedwabiu, bawełny oraz celulozy z dodatkami uszlachetniającymi jak np. satyna. Naniesione na ścianę tworzą chropowatą fakturę, którą bez problemu można od razy wygładzić. Doskonale izolują oraz wyciszają mieszkania. Odporne na wilgoć stają się dopiero po pokryciu ich lakierem, jednak nie są polecane do stosowania w kuchniach czy łazienkach, ponieważ po zamoczeniu wodą mogą się rozmyć.

Tapety natryskowe stanowią doskonałą alternatywę dla tynków dekoracyjnych. Są od nich znacznie odporniejsze na uszkodzenia czy zabrudzenia. Po nałożeniu na ścianę przypominają kamień z jaśniejszymi i ciemniejszymi refleksami lub wielokolorowym wzorze.

Poprawki czy naprawa uszkodzeń nie są kłopotliwe i można je wykonać w dowolnym czasie od nałożenia tapety. Nie ma wtedy konieczności malowania całej ściany, zajmujemy się tylko wymagającym tego fragmentem. Tapety natryskowe zdejmuje się tak jak tradycyjne, poprzez skaleczenie jej powierzchni, namoczenie i usunięcie szpachelką.

Author: e-dom.eu

Podobne posty