Taras domowy

Nieodłącznym, niemal „obowiązkowym” elementem każdego domu jest taras. ‚, ‚Stanowi nie tylko ozdobę budynku, ale przede wszystkim jest miejscem wypoczynku domowników, w ciepłych miesiącach również miejscem spożywania posiłków, zabawy dzieci, czy przyjmowania gości. Planując zatem wykończenie tarasu, wybierając materiały z jakich będzie budowany, nie należy zapominać, że ważne jest również jego usytuowanie względem stron świata, ponieważ każde z nich ma swoje wady i zalety, które mogą się zwiększać lub zmniejszać przy udziale innych czynników, jak widok z tarasu, odległość od ulicy czy okna sąsiada.

Zanim dokonamy wyboru strony świata, z której umiejscowiony będzie taras, warto zastanowić się, do czego konkretnie w naszym przypadku taki taras będzie służył. Czy będzie to miejsce wypoczynku, spożywania posiłków, a jeśli tak to o jakich porach dnia będziemy spędzać na tarasie najwięcej czasu. Musimy mieć również na uwadze samą lokalizację budynku, ponieważ w większości projektów tarasy są lokalizowane z boku lub na tyłach domu, tak aby zapewnić optymalny spokój i poczucie intymności użytkowników. Idealnym rozwiązaniem, choć zapewne mało praktycznym i najczęściej nieosiągalnym jest posiadanie dużego domu z rozległym ogrodem, co pozwoliłoby na wybudowanie kilku tarasów, z różnych stron świata. Większość inwestorów nie może jednak pozwolić sobie na taki luksus i musi podejmować decyzję odnośnie jednego tarasu, nierzadko idąc na wiele kompromisów w tej kwestii. Aby wybrać najkorzystniejszą dla naszych potrzeb lokalizację tarasu, warto przeanalizować zalety i wady lokalizacji takiego tarasu względem poszczególnych stron świata. Należy przy tym zauważyć, że głównym wyznacznikiem w oparciu o kierunek, będzie kwestia ilości nasłonecznienia i dostępności światła słonecznego na tarasie, a także ewentualne występowanie wiatru. Ważne jednak by nie kierować się ślepo ogólnie przyjętymi zasadami, tylko własnymi odczuciami i potrzebami, a także np. stopniem odczuwania różnych temperatur.

Taras od południa

Ponieważ klimat w Polsce nie daje dużej operacji słońca przez cały rok, przyjęło się uważać, że najlepszą lokalizacją dla tarasu jest południowa strona świata, w związku z największym i najdłuższym czasem nasłonecznienia. Można powiedzieć, że jest to lokalizacja uniwersalna, ponieważ o każdej porze roku będzie najdłużej nasłoneczniona. Problem może się pojawić latem, szczególnie dla użytkowników, którzy nie lubią gorąca i godzin wylegiwania się na słońcu. Wówczas korzystanie z takiego tarasu może stać się dla nich wręcz niemożliwe. Dobrym rozwiązaniem w takiej sytuacji może okazać się częściowe zadaszenie tarasu na stałe lub zastosowanie rozwiązania mobilnego w postaci rozkładanych w razie potrzeby markiz lub rolet tekstylnych. Ważne jest również aby taras południowy był przewiewny, otwarty, ponieważ lokalizując go np. we wnęce domu, spowodujemy, że będzie na nim za duszno w upały i korzystanie z takiego tarasu nie będzie przyjemnością, więc w rezultacie przez przynajmniej najgorętszą część roku czy porę dnia nie będzie on spełniał swojej funkcji.

Taras od zachodu

Jeśli większość dnia jesteśmy poza domem i z tarasu będziemy korzystać najczęściej wieczorami, warto rozważyć zachodnią lokalizację tego elementu domu. Późnym popołudniem będzie to nasłonecznione, ale już nie upalne miejsce. Nawet przy częściowym zadaszeniu taras będzie nasłoneczniony do zachodu słońca, ponieważ promienie padają wówczas pod niskim kątem, zaglądając na taras. Ważne jednak w przypadku tarasów zachodnich, jest otoczenie ich balustradą czy częściową przesłoną, ponieważ najczęściej w Polsce mamy do czynienia z wiatrami właśnie zachodnimi, które mogłyby zaburzyć spokój i harmonię odpoczynku popołudniowego na tarasie.

 

Taras od wschodu

Poleca się go w sytuacji, gdy chcemy aby taras stanowił naszą zewnętrzną jadalnię nawet w jesienne poranki. Poranne, a więc wschodzące słońce na tarasie nie męczy tak jak może to się dziać w przypadku słońca na tarasie usytuowanym od południa. Działa pobudzająco i dodaje energii na cały dzień. Również w porze obiadu można cieszyć się takim tarasem, ponieważ słońce jest wówczas dość wysoko, zapewniając na tarasie przyjemny półcień. Wschód jest więc idealnym miejscem dla tarasów usytuowanych przy kuchni lub wewnętrznej jadalni. Dodatkową zaletą takiej lokalizacji tarasu jest możliwość schronienia się w godzinach popołudniowych w jego cieniu, przed palącym słońcem i wysoką temperaturą panującą na zewnątrz.

Taras od północy

Jest to niewątpliwie rozwiązanie oferujące najmniej słońca, polecane w sytuacji gdy dysponujemy dużym ogrodem, mamy dodatkowe miejsca do wypoczynku w słońcu, jak np. kącik w ogrodzie czy własny staw ogrodowy, które są wystarczająco nasłonecznione, aby zapewnić satysfakcjonującą dozę promieni słonecznych. Północny taras spodoba się amatorom książek, osobom pracującym w domu, chociażby przy komputerze, a także wszelkiego rodzaju hobbistom szukającym miejsca do spokojnej i wygodnej pracy na powietrzu. Wszystko to za sprawą rozproszonego, a nie skoncentrowanego światła słonecznego, które zapewnia komfort wykonywania takich czynności. Na tarasie północnym wygodnie jest również spożywać posiłki o dowolnej porze dnia bez ryzyka, że będzie nam zbyt gorąco by delektować się tą wspólna chwilą spędzaną przy stole z rodziną czy przyjaciółmi. Warto tu zaznaczyć, że najkorzystniejsze od wschodu są rozległe, mocno wysunięte w głąb terenu tarasy, najlepiej niezadaszone, tak aby niedomiar światła słonecznego nie zagroził zawilgoceniem ścian domu, a co za tym idzie ich zarastaniem glonami czy mchem. Podsumowując, należy pamiętać, że usytuowanie tarasu względem stron świata zależy od indywidualnych preferencji domowników. Może również być wykluczone ze względu na inne okoliczności, jak np. bliskość drogi czy sąsiedztwo. Generalnie jednak, zwolennicy ciepła, dużego nasłonecznienia czy opalania najlepiej będą się czuli na tarasie usytuowanym od południa i zachodu, a wszyscy nieprzepadający za wysokimi temperaturami – na wschodnim czy nawet północnym. Taras jest w pewnym sensie przedłużeniem domu z jednej strony, a ogrodu z drugiej i stanowi łącznik między obiema strefami tworząc rodzaj letniego zewnętrznego pokoju.

Ważne więc aby czuć się na nim komfortowo i pod tym kątem powinno się dobierać lokalizację tarasu względem stron świata. Można również zastosować pewien trik, a mianowicie zbudować taras narożny, który pomoże nam połączyć zalety lokalizacji tarasu z dwóch przylegających do siebie stron świata.

e-dom.eu

Komentarze (1)

  1. Nadzieja pisze:

    To mój wymarzony dom. Wymarzony bo z tarasem i z ogrodem.