Tkaniny lniane

Len należy do gatunków roślin włóknodajnych wykorzystywanych do produkcji wysokiej jakości tkanin. Ze względu na bogate właściwości len stanowi cenny i elegancki dodatek wielu domów. Naturalny materiał powstaje z części środkowej łodygi, która podlega procesowi mechanicznej obróbki. Dawniej tkaniny lniane takie jak obrusy czy pościel lniana powstawały w wyniku czasochłonnego, ręcznego międlenia i tkania.

Wysoka gramatura tkanin od 200g/m2 do 230g/m2 sprawia, że są one odporne na zaciągnięcia i niezwykle trwałe. Wymiar tkanin może być dostosowany do każdego rodzaju blatów zarówno okrągłych, jak i geometrycznych.

Kolorystyka naturalnego lnu jest uzależniona od miejsca uprawy i warunków klimatycznych w jakich len jest uprawiany. W zależności od warunków wytwarzane są tkaniny lniane w odcieniach beżu lub szarości. Współczesna technika pozwala na barwienie lnu we wszystkich kolorach. Jednak najbardziej eleganckie są odcienie bieli, beżu, écru.

Zasłony z lnu w wydaniu gładkim, żakardowym lub drukowanym pięknie ozdobią każde wnętrze. Wytrzymały i szczelny materiał skutecznie chroni pomieszczenie przed nadmiarem promieni słonecznych. W jadalni lniane obrusy, bieżniki i serwety stanowią elegancki i niezbędny element przyjęć rodzinnych. Naturalnym dodatkiem każdej gospodyni domowej będą lniane fartuszki, rękawice kuchenne oraz ściereczki.

Pościel z lnu jest szczególnie polecana dla osób z chorobami alergicznymi. Tkanina lniana posiada właściwości ochronne przed roztoczami. Dodatkowo materiał idealnie chłodzi latem i prawidłowo ogrzewa w okresie zimowym. Luksusowa lniana pościel jest miękka i nie ulega zagnieceniom.

Ekologiczne dodatki z lnu mają swoje zastosowanie w łazienkach ze względu na wysoką odporność na wilgoć i temperatury. Lniane ręczniki oraz woreczki z zapachem lawendy to doskonały akcent nowoczesnej eko łazienki.
Biorąc pod uwagę powyższe właściwości tego ekologicznego materiału, zaleca się pranie ręczne tkanin lnianych, bez wirowania w temperaturze 40-60 stopni, używając delikatnych środków czyszczących. Temperatura prasowania nie powinna przekroczyć 200 stopni.

Author: e-dom.eu

Podobne posty