Układanie paneli podłogowych

Układanie paneli podłogowych decyduje m.in.  o trwałości o wyglądzie naszych podłóg’, ‚ Podkład układany jest pomiędzy panelami a podłożem, przede wszystkim po to aby wyrównać podłoże i zapewnić mu stabilność. Tłumi on również dźwięki powstające w trakcie użytkowania i stanowi dodatkową izolację termiczną. Odpowiednie zastosowanie właściwie dobranego podkładu zwiększa trwałość oraz żywotność podłogi.

Wśród podkładów znaleźć można zarówno panele z włókien drewnianych, korek czy też piankę, jak również karton falisty. Należy jednak pamiętać, iż karton jednocześnie jest rozwiązaniem najtańszym i zarazem najmniej trwałym. Wybór określonego materiału na podłogę, nie powinien wiązać się jedynie z jego ceną. Należy brać tu również pod uwagę nakład pracy. Robocizna jest bowiem coraz droższa, a niestety nie zawsze mamy możliwość i wystarczające umiejętności aby wykonać prace samemu. Dobrym rozwiązaniem jest ułożenie podkładu z włókien drewnianych, które dostępne są w postaci prostokątnych paneli. Panele takie układane są mijankowo. Podkład wykonany z drewna sosnowego poprzez spilśnienie jego włókien, nie tylko znacznie wytłumi odgłosy chodzenia i zredukuje skrzypienie podłogi, ale również poprawi nierówności podłoża w zakresie do ok 3 mm.

Układanie płyt podkładu mijankowo ma na celu uniknięcie sytuacji, w której linia krawędzi deski będzie się pokrywała z linią styku płyt. Takie ułożenie może bowiem spowodować uginanie się podłogi, a w efekcie jej wypaczanie. Układanie włókien drewnianych przebiega w sposób bardzo sprawny i prosty, a same płyty są lekkie, dzięki czemu ich noszenie nie stanowi problemu.Podkład wykonany z korka jest doceniany ze względu na jego zdolność do absorpcji dźwięków. Należy tu jednak pamiętać, że jego grubość wynosi zaledwie ok. 2 mm, przez co po pewnym czasie może zacząć się miejscami kruszyć. Dodatkowo jest to jeden z najdroższych podkładów.

Najbardziej popularnym i jednocześnie jednym z najgorszych jakościowo podkładów, jest pianka. Jest to sztuczny podkład, a więc nie przepuszcza powietrza. Grubość pianki, podobnie jak podkładów z korka, wynosi zazwyczaj ok. 2 mm, przez co po pewnym czasie, ze względu na naprężenia traci ona swoje właściwości. Dodatkowo podkłady piankowe nie tłumią dobrze dźwięków ani nie przewodzą ciepła. Swoją popularność pianka zawdzięcza jedynie bardzo niskiej cenie.

Author: e-dom.eu

Podobne posty