Wiszące schody

Wiszące schody

– w żaden sposób nie dotykają podłoża. Nic ich nie podpiera. Lekkie, nowoczesne, pasują do każdego typu wnętrza.

Schody wspornikowe

– są tylko jednym końcem przymocowane do ściany. Cała ich konstrukcja ukryta jest w ścianie. Nie posiadają więc żadnego podparcia. Sprawiają wrażenie lekkich i lewitujących. Są więc najlepszym dowodem na to, że schody wcale nie muszą być masywne i zajmować dużo miejsca.

Ze względu na to, że ich konstrukcja ukryta jest w ścianie, należy je montować jeszcze przed położeniem wewnętrznych tynków. Decyzję o ich budowie najlepiej jest więc podjąć na etapie projektowania budynku, pamiętając że musi on spełniać określone wymagania. Ściana na której będą się znajdować powinna być dość gruba – min. 24cm. Najlepiej jeśli będzie wykonana z cegły.
Wiszące schody mocowane są pojedynczo do konstrukcji najczęściej wykonanej ze stali, która ukryta jest w ścianie. Następnie są spawane z sąsiednimi. Pozwala to na przeniesienie obciążeń z pojedynczych stopni na całość konstrukcji. Mimo iż są tylko jednym końcem przymocowane do ściany i nie posiadają konstrukcji podpierającej, wbrew pozorom nie są niebezpieczne. Schody takie potrafią wytrzymać obciążenie do 400 kg.

Materiałem wykończeniowym stosowanym najczęściej jest lite drewno. Wygląda bardzo efektownie i szykownie, a ponadto pasuje do każdego typu pomieszczenia. Można jednak użyć do tego również szkła. Nada im jeszcze więcej lekkości, a odpowiednio podświetlone, w połączeniu ze szklanymi balustradami prawi niesamowity i zachwycający efekt, zwłaszcza w nowoczesnych wnętrzach.

Ostatnim etapem jest balustrada. Istnieje kilka możliwości jej mocowania. Może być przytwierdzona do stopni, umocowania do stopni i stropu, lub też coraz powszechniejsze wykonanie jej z tafli szkła przymocowanej od posadzki po sam strop.

Wiszące schody z pewnością są ciekawe, przyciągają wzrok i stanowią piękną ozdobę wnętrza. Ponadto nie są masywne, zajmują mało miejsca i nie dzielą optycznie wnętrza, co jest szczególnie ważne w przypadku małych pomieszczeń.

Author: e-dom.eu

Podobne posty