Wodoodporne płyty gipsowo kartonowe

Łazienka jest miejscem, które powinno być zarówno ładne jak i funkcjonalne. Do wykończenia mogą służyć wodoodporne płyty gipsowo – kartonowe..

Główną zaletą stosowania w niej suchej zabudowy jest łatwy dostęp do wszelkiego rodzaju instalacji jak również prosty montaż.

Ściany wykonane z płyt gipsowo-kartonowych mogą również mieć znaczny wpływ na estetykę pomieszczenia.

Prosty montaż oraz łatwy dostęp do instalacji, to nie jedyne zalety suchej zabudowy. Płyty gipsowo kartonowe umożliwiają nam również tworzenie na przykład łuków, które idealnie ukryją wszelkie rury oraz przyłącza. Warto tu pamiętać, że taką ścianę można od razu po wykonaniu montażu pokryć okładziną ceramiczną.

W przypadku wykonywania ścianek w łazience, bardzo istotne jest aby wybrane przez nas płyty były impregnowane – wodoodporne. Takie płyty oznaczone są zielonym kolorem oraz symbolem H2.

Płyty gipsowo kartonowe w łazience może być korzystnym rozwiązaniem. Zapewniają one nie tylko łatwy dostęp do pionów i wszelkiego rodzaju instalacji, ale również tani i niezbyt kłopotliwy demontaż w przypadku przebudowy instalacji lub jakichkolwiek awarii. Wypełnienie wełną mineralną przestrzeni w ścianie, pomiędzy łazienką a częścią mieszkalną, skutecznie wytłumi wszelkiego rodzaju hałasy.

W przypadku suchej zaprawy powinniśmy pamiętać aby w miejscach takich jak kuchnia i łazienka zastosować dodatkowe zabezpieczenie, w postaci np. spoin narożnych. Płytki ceramiczne są bowiem odporne na działanie wody, a wilgoć które przeniknie do podłoża może stać się przyczyną poważnych uszkodzeń płyt. Szczególnie narażone na to są miejsca w okolicach wanny, umywalki czy brodzika, dlatego należy je zabezpieczyć elastycznym silikonem. Kolejną ważną kwestią o której musimy pamiętać, jest to że na rurach skrapla się para wodna. Dlatego też przestrzeń pomiędzy rurą a krawędzią otworu wyciętego w płycie i płytce ceramicznej również należy uszczelnić silikonem.

Układanie płytek na płycie gipsowo-kartonowej nie jest trudne i nie różni się od ich układania na innych rodzajach podłoża. Przed ułożeniem glazury należy jednak podłoże uszczelnić zaprawą uszczelniającą, głównie w miejscach połączeń płyt gipsowo-kartonowych oraz w narożach, w których dodatkowo można jeszcze użyć specjalnej taśmy uszczelniającej. Fugi dostępne są na rynku w postaci gotowych mieszanek. Pamiętajmy aby zaprawę do spoinowania kupić u tego samego producenta, co zaprawę klejową.

Montaż ścianek jak i okładzin ceramicznych jest dość prostym zadaniem. Jeśli jednak nie mamy doświadczenia, warto poprosić o pomoc fachowca i stosować się do zaleceń producenta.

Author: e-dom.eu