Wykończenie wnętrz

Każdemu , kto buduje dom lub mieszkanie, marzy się idealne wykończenie wnętrz, najlepiej odpowiadające jego gustom. ‚, ‚Jednak większości inwestorów zwyczajnie nie stać na taką aranżację wnętrz i wykończenie np. elewacji czy ogrodzenia, aby były wykonane całkowicie z materiałów naturalnych. Wówczas nieocenione okazują się wszelkiego typu materiały, które imitują swoje naturalne pierwowzory.

W budownictwie wykorzystuje się głównie imitacje takich materiałów jak drewno, kamień, płytki ceramiczne, tkaniny. Ostatnio popularne jest wykończenie wnętrz w sposób bardziej surowy, industrialny, a to narzuca wykorzystania metalu lub właśnie jego imitacji.Drewno, najczęściej wybierane jest na podłogi, a także blaty kuchenne czy inne meble. W przypadku podłóg najczęściej wykorzystywanym materiałem imitującym drewno są panele podłogowe, ewentualnie panele ścienne, imitujące drewnianą boazerię.

Panele podłogowe, laminowane, mogą mieć podwyższony stopień wodoodporności i wówczas sprawdzą się także w pomieszczeniach takich jak łazienka czy kuchnia – zastępując płytki ceramiczne, a przede wszystkim coraz popularniejsze w łazienkach drewno egzotyczne. Panele to nic innego jak płyta laminowana, której wierzchnią warstwę tworzy papier laminowany lub też tworzywo sztuczne, z nadrukowanym wzorem. Taka warstwa jest dodatkowo wzmocniona i zaimpregnowana żywicą, której zadaniem – obok wzmocnienia i uodpornienia paneli – jest wyeksponowanie koloru i faktury drewna. W zasadzie panele czy płyta laminowana mogą imitować każdy rodzaj drewna – od tych najbardziej popularnych po najbardziej wyszukane drewno egzotyczne.

Panele to nie jedyna imitacja drewna podłogowego w domu. Może nią być również wykładzina elastyczna, szczególnie polecana w miejscach, gdzie może łatwo się brudzić, ponieważ jej utrzymanie w czystości jest łatwiejsze niż paneli. Jeszcze inne rozwiązanie, szczególnie sprawdzające się np. w wiatrołapie czy przedpokoju to płytki ceramiczne, które dzięki nowoczesnym technologiom ich wytwarzania łączą zalety techniczne płytek z pięknem drewna.Innym materiałem wykończeniowym często imitowanym w aranżacji wnętrz jest kamień. Ze względu na koszt, wielu inwestorów nie może sobie na naturalny pozwolić, sięgając po kompozyty, płytki ceramiczne czy laminaty. Pierwsza grupa to mieszanina minerałów i żywicy akrylowej.

Dzięki minerałom są trwałe, dzięki żywicy – plastyczne. Blaty kuchenne z kompozytów są odporne na ścieranie i działanie środków chemicznych, przez co również łatwo je utrzymać w czystości. Do tego są lekkie w porównaniu z naturalnym kamieniem. Można z kompozytów stworzyć jednolitą całość bez przerw i łączeń, ponieważ dzięki plastyczności można je łatwo i dowolnie formować. W przeciwieństwie do kamieni czy płytek ceramicznych, są ciepłe w dotyku.

 

Kamień można zastąpić także płytkami ceramicznymi, które dzięki różnorodnej, bogatej kolorystyce, ciekawym fakturom są niepowtarzalne i doskonale imitują np. marmur. Z kolei laminaty imitują szlifowane płyty marmurowe i granitowe, które łatwo utrzymać w czystości.Płytki ceramiczne mogą imitować kamień czy drewno, ale same też mogą mieć mniej szlachetnych naśladowców. Najczęściej rolę płytek pełnią wykładziny elastyczne, stosowane w takiej formie w łazience, toalecie czy kuchni. Nie tylko na podłodze, ale również na ścianie. Wykładziny mogą imitować zarówno płytki ceramiczne w formie kafelków, jak i ścianę z cegieł, mozaikę czy płytki klinkierowe. Odpowiednikiem mogą być również tapety winylowe o wzorze płytek.

Tapety te są zmywalne, dzięki czemu łatwo tapetę utrzymać w czystości, co jest szczególnie ważne w miejscu takim jak kuchnia czy łazienka, gdzie ściany narażone są na działanie wody, a w kuchni osadzającego się tłuszczu w następstwie używania gazu ziemnego do gotowania czy grzania wody przez piecyki gazowe. Zaletą tapet jest niesłychanie prosty montaż i zmywalność. Do wad należy jednak zaliczyć mniejszą trwałość niż płytek ceramicznych.Może się zdarzyć również tak, że upatrzymy sobie wyszukane tkaniny, które chcielibyśmy zastosować np. na ścianie. Jednak ze względu na koszty lub trudność mocowania takiej tkaniny może być to mało opłacalne. Wówczas lepiej zastosować tapety, które taka tkaninę będą imitować.

Tapety są produkowane na papierze jako warstwie podkładowej, najczęściej w połączeniu z fizeliną. Na wierzchu natomiast leży warstwa tkaniny naturalnej lub syntetycznej. Również płytki mogą mieć wzór imitujący wzory z tkanin – i mimo swojego chłodnego charakteru, będą nadawały wnętrzu cieplejszy klimat.Coraz częściej we współczesnych wnętrzach wykorzystywany w aranżacji jest metal – czy to w formie stali nierdzewnej czy też np. aluminium. Imitacje w postaci np. ceramicznej mozaiki wykorzystuje się tam, gdzie metal nie byłby praktyczny w użytkowaniu, lub też trudny w ułożeniu, jak np. wszelkie zaokrąglone powierzchnie. Jeśli ktoś lubi styl techniczny, na podłodze zamiast blachy, może położyć wykładzinę PCV imitującą np. ryflowaną blachę. Podobną rolę mogą pełnić płytki ceramiczne.

Materiałów imitujących naturalne tworzywa jest bardzo wiele. Jedne imitują lepiej, drugie trochę gorzej, a wszystko zależy od funduszy jakie można na nie przeznaczyć. Najczęściej jednak będzie to kwota mniejsza niż przy zakupie naturalnego kamienia czy drewna.

Author: e-dom.eu

Podobne posty