Wykwity na ścianie

Wykwity na ścianie, są często przyczyną naszego niezadowolenia oraz reklamacji. Aby skutecznie sobie z nimi poradzić, przede wszystkim należy znaleźć przyczynę ich powstawania.’, ‚Wykwity dzieli się na solne i wapienne. Powstają one w wyniku rozpuszczania się soli, które zawarte są w zaprawie lub klinkierze. Sole pod wpływem wody lub wilgoci są rozpuszczane i wymywane na powierzchnię muru. Powoduje to białe zacieki. Ich powstawaniu sprzyja niedostateczna wentylacja budynku, przez co we wnętrzu gromadzi się wilgoć.

Pierwszym krokiem do uniknięcia powstania zacieków jest wybór odpowiedniej zaprawy. To najczęściej ona jest przyczyną powstawania białego nalotu. Za powstawanie wykwitów na elewacji „obwinia” się zaprawę cementowo-wapienną stosowaną do wznoszenia murów z klinkieru. Jednak w przypadku klinkieru to właśnie tej zaprawy należy używać. Aby zminimalizować zacieki do zaprawy można dodać wapno hydratyzowane, które ograniczy możliwość pojawienia się ich ,niemalże do minimum. Ważna jest tu również odpowiednia budowa oraz eksploatacja budynku. Należy więc zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza wewnątrz konstrukcji. Odprowadzanie wilgoci uniemożliwi rozpuszczanie i tym samym wypłukiwanie soli. Koniecznie należy również odpowiednio zabezpieczyć warstwę osłonową przed wodą.

W przypadku gdy wykwity na ścianie się już pojawiły i nie wiemy jak sobie z nimi poradzić, w pierwszej kolejności trzeba zlikwidować ich przyczynę. Należy więc zabezpieczyć ścianę, czy też cały budynek przed wilgocią. Gdy już to zrobimy należy oczyścić elewację z wykwitów. Stosowane są do tego, specjalnie przeznaczone preparaty. Dodatkową ochronę można uzyskać impregnując ścianę środkami hydrofobizującymi. Spowoduje to, że woda opadowa zamiast przenikać do wnętrza będzie spływać po powierzchni ściany.

e-dom.eu