Wyspy kwiatowe w ogrodzie

Posiadacze domu z ogródkiem, czy ogródków działkowych chętnie chwalą się wypielęgnowanym ogrodem, zwłaszcza w okresie wiosenno – letnim, gdy kwitną wyspy kwiatowe.

Niewątpliwie ogród jest organizmem niesamowicie wymagającym, któremu trzeba poświęcić mnóstwo czasu, by mógł zachwycać.

W zależności od potrzeb, czy zainteresowań właścicieli, ogród może być miejscem przeznaczonym tylko do relaksu lub pełnić jednocześnie miejsce ogródka warzywnego z wyznaczonymi grządkami. Projektując ogród warto te dwa aspekty przemyśleć.
Jeśli jednak nie lubimy pielić grządek, planując ogród należy puścić wodze fantazji by swoim urokiem zachwycał nie tylko domowników.
Jedną z wielu możliwości upiększenia ogrodu są tzw. wyspy kwiatowe.

Wyspy kwiatowe

W zależności od wielkości posiadanego trawnika, lub naszych chęci można zdecydować się np. na jedną większą lub kilka mniejszych wysp kwiatowych.
Dzięki swojej budowie, wyspa przyciąga wzrok, umożliwiając jednocześnie podziwianie jej niemalże z każdej strony.
Osobom, które lubią zabawy w ziemi i nie chcą korzystać z doświadczenia i wiedzy wykwalifikowanych specjalistów, podpowiadamy od czego zacząć by nasza prywatna wyspa cieszyła swoim wyglądem domowników i gości.
Pierwszym krokiem jest ocena obszaru, który chcemy zagospodarować.
Jest to niezwykle ważne, w doborze poszczególnych roślin, które będą rosły w tym miejscu, by mogły się prawidłowo rozwijać. Niezmiernie ważna jest również kolorystyka kwiatów, które są już posadzone w najbliższej okolicy, warto tak dobrać barwy, by całość stanowiła spójną całość.

Następnie należy zdecydować jaki kształt i rozmiar ma mieć tworzona wyspa kwiatowa.
Pomocny w określeniu kształtu może okazać się wąż ogrodowy, który dzięki swojej elastyczności, pozwoli nam ustalić optymalny zarys wyspy. Wystarczy położyć go na trawniku w pożądanym kształcie.
Kolejnym etapem jest wykopanie właściwego kształtu w ziemi, kopiąc na tyle głęboko, by usunąć system korzeniowy trawy.
W miejscu powstałym po usunięciu trawy dodajemy specjalnie przygotowaną mieszankę ziemi ogrodowej i substancji organicznych.
Jej skład i rodzaj zależą przede wszystkim od podłoża właściwego oraz roślinności, jaka zostanie w tym miejscu posadzona. Jest to również dobry moment, na dodanie do gleby nawozu zrównoważonego, dzięki któremu będziemy mieli pewność, że nasze rośliny są odpowiednio nawożone .
Brzegi wyspy kwiatowej najlepiej zabezpieczyć drewnianymi płotkami trawnikowymi, lub z pewnością bardziej trwałym kamieniem naturalnym.
Osoby, które zdecydują się na stworzenie dużej wyspy kwiatowej powinny przemyśleć stworzenie w niej specjalnych ścieżek ogrodowych, które umożliwią ewentualne dojście w celu rozsady roślinności, pielenia, czy podlewania flory znajdującej się w centralnym punkcie wyspy.Obsadzanie wyspy roślinnością najlepiej rozpocząć od jej środka, w tym miejscu sadzimy najwyższe rośliny, np. krzewy, kierując się ku jej zewnętrznej części. Im bliżej krawędzi, tym roślinność powinna być coraz niższa, dzięki czemu flora będzie się prawidłowo rozwijać.

Decydując się na tak radykalne zmiany w naszym ogrodzie, dobrze wszystko zaplanujmy, a najlepiej skorzystajmy z rad fachowców, dzięki którym nie popełnimy być może podstawowych błędów, a to sprawi, że nasz ogród będzie zachwycał przez większą część roku.
Author: e-dom.eu

Podobne posty