Zabezpieczenie tarasu

Taras to jedno z tych miejsc w domu, które pozwala nam odetchnąć po trudach dnia. To miejsce, gdzie możemy razem z rodziną i przyjaciółmi mile spędzać czas. Jak przygotować zabezpieczenie tarasu?’, ‚

Niejednokrotnie taras znajduje się tuż obok przydomowego ogrodu, a wolna przestrzeń sprawia, że nasze dzieci także lubią się tu pobawić. Jednakże jak każde miejsce, taras może stwarzać pewne zagrożenia. Dlatego powinniśmy odpowiednio zadbać o względy bezpieczeństwa także na nim. Zakres działań, które mają zapewnić bezpieczeństwo dziecka w dużej mierze zależy od usytuowania tarasu.
Inaczej bowiem będzie przecież wyglądało zabezpieczenie tarasu na parterze, a inaczej tarasu na piętrze.

Zabezpieczenie tarasu na pietrze

Taras na półpiętrze ma kilka elementów, które wpływają na bezpieczeństwo naszych dzieci. Związane jest to w głównej mierze z zabezpieczeniami przeciw spadnięciu dziecka z tarasu. Pomocne tutaj będą odpowiednie balustrady. Co należy rozumieć przez słowo „odpowiednie”? Powinny one być przede wszystkim na tyle wysokie, żeby dziecko nie było wstanie przez nie przejść. Szczeble balustrady nie powinny również mieć zbyt dużych odstępów między sobą. W przeciwnym razie dziecko może się przecisnąć między szczebelkami na drugą stronę balustrady.Warto pamiętać, żeby balustrady tarasowe (jak również balustrady balkonowe) były odsłonięte, tzn, żeby obok nich nie stały przedmioty, które ułatwiłyby dziecku przejście na drugą stronę. Chodzi tu między innymi o taborety, stoliki, donice z kwiatami, suszarkę na bieliznę i inne przedmioty. Jeśli dziecko ma dostęp do tarasu bez nadzoru dorosłych, to tego typu przedmioty nie powinny się tam w ogóle znajdować. Najlepiej byłoby oczywiście, gdyby małe dzieci nie miały wstępu na taras podczas nieobecności dorosłych. W końcu dziecko samo może sobie przynieść jakiś podest z innego pomieszczenia i z niego skorzystać. Dlatego dobrym rozwiązaniem są również blokady na okna i drzwi, które uniemożliwią sprytnemu dziecku dostanie się na taras bez wiedzy rodziców. W dbaniu o bezpieczeństwo naszych maluchów pomocne mogą być także barierki lub bramka na schody. Z jednej strony, będą one chronić dziecko przed wejściem po schodach na taras, kiedy rodzice na nie nie patrzą. Z drugiej zaś strony, będą zabezpieczały przed spadnięciem ze schodów, kiedy dziecko będzie samo przebywało na tarasie.
 

Zabezpieczenie tarasu – płytki

Istotne znaczenie dla bezpieczeństwa dziecka ma oczywiście także odpowiednie podłoże tarasu. Płytki (lub inna nawierzchnia) na tarasie powinny być w miarę możliwości antypoślizgowe. Taras jest wystawiony przecież na działanie czynników zewnętrznych, w tym między innymi deszczu. Wypoczynek na tarasie (na przykład tuż po letniej burzy) może być relaksującym doznaniem, pod warunkiem, że my lub nasze dziecko nie przewrócimy się na śliskich płytkach i nie doznamy z tego tytułu obrażeń. Na szczęście markety budowlane oferują szeroki wybór antypoślizgowej glazury, która świetnie nadaje się na nasze tarasy i balkony, a przy tym dba o bezpieczeństwo nas i naszych dzieci.

Zabezpieczenie tarasu – inne zagrożenia

Przy tarasach położonych na parterze, tuż przy ogrodzie czasami są zamontowane balustrady drewniane. Jeśli tak jest to zadbajmy o to, żeby były one w dobrym stanie technicznym. Wystające gwoździe lub drzazgi, a także połamane szczeble mogą stanowić poważne zagrożenie dla dziecka. Pamiętajmy także o odpowiednim doborze farby lub bejcy, najlepiej bez ołowiu.Tarasy są też często miejscem, gdzie można znaleźć różnego rodzaju narzędzia, które mogą stanowić pewne niebezpieczeństwo dla dziecka. Wymienić tu można choćby grabie, łopaty czy sekatory. Poza tym, sadząc kwiaty lub inne rośliny przy tarasach nieraz zostawiamy tam środki ochrony roślin lub nawozy do nich. Jeśli tak się zdarza to powinniśmy je zabezpieczyć w taki sposób, żeby dzieci nie miały do nich dostępu.W tym wszystkim warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden element. Wymienione powyżej wszystkie zabezpieczenia dla dzieci, sprawiają, że taras jest bezpieczniejszy. Mogą one jednak nie na wiele się zdać.
Nie da się bowiem ukryć, że zazwyczaj wyobraźnia dorosłych nie nadąża za pomysłowością dzieci. Nie ma więc możliwości przewidzieć wszystkich zagrożeń, jakie czyhają na dzieci na tarasie. Dlatego bardzo istotna jest także ciągła obserwacja dziecka. Dzięki niej będziemy mogli w porę zareagować na ewentualne zagrożenie, które może spotkać nasze dziecko na tarasie
Author: e-dom.eu

Podobne posty