Zabudowa wnęki

W tradycyjnym budownictwie domów, gdzie przyjmowały one najczęściej formę „kostek” podzielonych na regularne, małe pokoiki, wszelkiego rodzaju wnęki w ścianach albo w ogóle nie występowały, albo były raczej niepożądanym efektem ubocznym ułożonych instalacji. Obecnie jednak królują wnętrza ciekawe, nietypowe, urządzone ze smakiem, a wszelkiego typu zabudowane wnęki, wgłębienia czy nisze urozmaicają ich formę oraz stanowią miejsce dla dodatkowych elementów wyposażenia wnętrz.

Wnęki mogą pełnić zarówno funkcje użytkowe, chowając szafy, szafki czy schowki, jak również same w sobie stanowić ozdobę wnętrza, przełamując płaszczyzny czy stanowiąc bazę do umownego podziału przestrzeni pod kątem funkcjonalności. Wstawienie mebla we wnękę powoduje, że nawet jeśli jest on masywny i duży, niejako ginie w ścianie, nie wystaje i nie zabiera przestrzeni, we wnętrzu panują więc ład i lekkość. Wnęki w przedpokojach, korytarzach czy sypialniach świetnie nadają się do ukrycia w nich szaf, które obecnie stanowią często alternatywę dla tego typu mebli wolnostojących. Zagłębienie ich we wnękach powoduje, że mimo swoich rozmiarów, nie psują wyglądu wnętrza, stanowią jego spójny element estetyczny, a jednocześnie są pojemne i mieszczą wszystko to co normalnie byłoby umieszczone w niezliczonych szafkach i komódkach. Zabudowa wnęki powstaje czasami w naturalny sposób, jako wynik konstrukcji budynku. Przykładem tego typu wnęk są te kuchenne i łazienkowe, powstałe w związku z umiejscowieniem w tych pomieszczeniach przewodów kominowych i wentylacyjnych. Z kolei montując w łazience spłuczki podtynkowe uzyskuje się wypust ze ściany, a nad nim przestrzeń, która odpowiednio zabudowana stworzy ciekawą wnękę np. na kosmetyki czy zapasowy papier. Wiele wnęk powstaje na poddaszach użytkowych, jeśli belki konstrukcyjne są pozostawiane na wierzchu jako element dekoracyjny wnętrz.Jak wspomniano, głębokie i szerokie wnęki, wynikające z konstrukcji czy też zaplanowane jeszcze na etapie projektu, np. na pomieszczenie szaf między sypialniami, służą głównie na umieszczenie w nich solidnych mebli. Czasami zabudowa wnęki ma jednak charakter płytszy, na głębokość maksymalnie 30 cm, co predysponuje je znakomicie jako miejsce na półki na książki czy ozdoby.Często przygotowuje się specjalne wnęki w łazienkach. Niektóre będą mogły pomieścić np. kabinę prysznicową, inne zostaną przeznaczone na umiejscowienie w nich pralki. Ma to szczególne znaczenie, ponieważ zgodnie z trendami w aranżacji wnętrz, jak najmniej sprzętów codziennego użytku powinno być widocznych. Z kolei wnęki wokół kominka mogą posłużyć jako wspaniałe miejsce do przechowywania drewna kominkowego, pełniąc zarazem funkcję użytkową, jak i estetyczną. Wnęki można dodatkowo wyposażać w równego typu oświetlenie – punktowe jak również ledowe. Światło doda wnęce głębi, podkreśli jej wnętrze i wyeksponuje zamieszczone w niej przedmioty. Kolejnym zastosowaniem wnęki jest umieszczenie w niej obrazów czy fotografii rodzinnych. Taka wnęka jest płytka, a rozległa i stanowi piękny detal, przełamujący monotonię prostych ścian.

Jeśli w naszym domu lub mieszkaniu nie ma wnęk naturalnych, dla ciekawszej aranżacji wnętrz można samemu takie wnęki wybudować. Wykorzystuje się do tego konstrukcje z płyt gipsowo – kartonowych i profili – najczęściej aluminiowych lub drewnianych.

Author: e-dom.eu

Podobne posty