Zagospodarowanie działki

Posiadając własny dom, warto zadbać o takie zagospodarowanie działki, aby stworzyć przydomowy ogród – ostoję spokoju i miejsce rodzinnego wypoczynku. ‚, ‚Co jednak zrobić gdy dysponujemy małą przestrzenią i nie chcemy jej dodatkowo ograniczać nasadzeniami? Otóż jest wiele różnych rozwiązań pozwalających na optyczne powiększenie przestrzeni ogrodu, poprzez zastosowanie iluzji.

Często działki mają kształt mało komfortowy, prostokątny, z niekorzystną proporcją boków, mówiąc prosto – są długie i wąskie, przez co zagospodarowanie działki może wydać się trudne. W takiej właśnie sytuacji warto posłużyć się iluzją, aby działkę optycznie skrócić lub poszerzyć. Stosuje się do tego różne zabiegi polegające na manipulowaniu perspektywą.Jakie są zatem rozwiązania? W pierwszej kolejności – można w odpowiednim miejscu ustawić przedmiot, który będzie przyciągał wzrok. W przypadku ogrodu może to być duża donica kamień czy pojedynczy krzew. Ważne jednak aby kształt tego elementu, jego rozmiar i kolor były kompatybilne z resztą ogrodu. Jeśli chcemy skrócić ogród optycznie wówczas taki przedmiot należy ustawić na jego końcu – warunkiem jest to, aby był on ciemny i na tyle duży, że będzie go dobrze widać, bo wówczas zostanie przez nasze oczy, a raczej mózg, przyciągnięty wizualnie w naszym kierunku. Postępując analogicznie z przedmiotem o jasnym kolorze uzyskamy odwrotny efekt.

Efekt przybliżenia odległego końca długiej działki uzyskamy także poprzez odpowiednie posadzenie roślin. Z przodu mniejsze, z tyłu większe, co pozwoli na oszukanie perspektywy.Wadą powyższych rozwiązań jest ich zależność od punktu, z którego patrzy obserwator – z innej strony nie będzie już takiego efektu. Dlatego warto wybrać takie miejsce, z którego ogród jest najczęściej oglądany, np. z tarasu na tyłach domu.Jeśli natomiast chcemy optycznie poszerzyć nasz ogród, warto obniżyć mu ogrodzenie – uzyskamy wówczas lepszy dostęp do światła i złudzenie bardziej otwartej przestrzeni. Alternatywą może być zasłonięcie standardowego ogrodzenia roślinami, a dla odważniejszych – ustawienie przed nim luster.

Lustra są coraz popularniejszym elementem stosowanym w ogrodzie, ponieważ dodają światła, a jednocześnie dają wrażenie przestrzeni. Wykorzystując lustra do optycznego powiększenia ogrodu można zamontować na murze okalającym dom, czy na płocie, framugę otaczającą zamontowane lustro. Będzie to wówczas wrażenie okna lub drzwi prowadzących do dalszej, nieistniejącej części ogrodu.Innym rozwiązaniem jest wprowadzenie w ogrodzie różnego rodzaju niekończących się, prowadzących „donikąd” furtek, przejść czy ścieżek, niknących w gąszczu krzewów. Jest to wówczas siła sugestii – odbiorca odnosi wrażenie, że te przejścia dokądś prowadzą, do dalszej części ogrodu.

Generalną zasadą przy projektowaniu ogrodów na małym terenie jest odpowiedni dobór roślin i jak najlepsze wykorzystanie przestrzeni, dbałość o szczegóły, a dopiero na końcu – umiejętne wykorzystanie różnych sztuczek. Jedną z takich sztuczek, oprócz opisanych powyżej, jest ukrycie granic ogrodu. Można to zrobić we wspomniany już wcześniej sposób, a więc zasłaniając ogrodzenie roślinami – nie za wysokimi, najlepiej takimi, które będą się komponowały z roślinnością z terenów sąsiadujących z naszym ogrodem, dając wrażenie jednej całości, a tym samym większej przestrzeni. Można również przy ogrodzeniu zrobić niewielki nasyp ograniczony np. murkiem, co daje wrażenie wydłużenia perspektywy.Warto skorzystać z pomocy projektanta krajobrazu, aby stworzył tzw. kolejne plany w ogrodzie, polegające na tym, że jedne elementy wyłaniają się zza innych i ogród uzyskuje wizualnie dodatkową przestrzeń.

Jeszcze jednym sposobem na powiększenie optyczne przestrzeni wokół domu jest połączenie jej w spójną całość właśnie z domem – przez wprowadzenie analogicznych jak w domu lub na jego zewnętrznej części elementów wykończeniowych – takiego samego drewna czy kamienia.

Author: e-dom.eu

Podobne posty