Zatkana rura

W każdym domu czy mieszkaniu może zdarzyć się taka sytuacja, że rura odpływowa od umywalki, wanny czy zlewozmywaka może ulec zatkaniu.’, ‚Najlepiej oczywiście starać się do takiej sytuacji nie doprowadzić. Przede wszystkim można to osiągnąć dzięki podstawie, a więc prawidłowemu wykonaniu instalacji wod-kan. Najlepiej jeśli zostanie wykonana z rur z tworzywa sztucznego, które mają bardzo gładkie ściany wewnętrzne, a tym samym utrudniają zaklinowanie się w nich np. przypadkowo wrzuconych ciał stałych. Kolejna kwestia to średnica rur i spadki w instalacji, a następna – prawidłowe korzystanie z instalacji. Podstawowa zasada to nie wrzucanie do kanalizacji dużych resztek pożywienia, stałych odpadów, gruzu czy piasku, a także agresywnych środków chemicznych, które mogłyby powodować uszkodzenia rur.

Co jednak jeśli nie zastosowano się do powyższego i okaże się, że jest zatkana rura? Postępowanie zależy od miejsca zatoru. Jeśli sytuacja dotyczy syfonu, a więc elementu zamontowanego na odpływie z wanny czy umywalki, który ma przeciwdziałać przedostawaniu się nieprzyjemnych zapachów z kanalizacji do pomieszczeń, wówczas należy go oczyścić. Nowoczesne, plastikowe syfony można łatwo odkręcić do czyszczenia. Zanim to jednak zrobimy, należy pod syfon podstawić miskę, ponieważ wyleją się z niego resztki wody. Jeśli jednak dysponujemy starszym typem syfonu, żeliwnym, wówczas lepszym rozwiązaniem będzie wezwanie hydraulika. A najlepiej przy pierwszej okazji taki żeliwny syfon wymienić na plastikowy, aby zaoszczędzić sobie problemów w przyszłości.

Najpopularniejszym urządzeniem stosowanym gdy jest zatkana rura jest tzw. przepychaczka czyli drewniany drążek z kawałkiem gumy w kształcie kielicha na końcu. Ich główne zastosowanie to udrażnianie syfonów i odpływów z umywalek i zlewozmywaków. Aby skorzystać skutecznie z tej metody należy w pierwszej kolejności zatkać otwór przelewowy w umywalce. Mechanizm działania przepychaczki polega na tym, że zator zostanie przepchnięty do dalszej części rury odpływowej.Innym sposobem pozbywania się zatorów w rurach są środki chemiczne. Działają one jednak tylko w miejscu zatoru, gdzie zostaną nasypane czyli np. tylko w syfonie. Różne typy instalacji wymagają różnych środków, a nie każdy środek chemiczny będzie odpowiedni do wszystkich typów rur. Jeśli wybierzemy niewłaściwy, zamiast naprawić – zniszczymy rury. Ostatecznym narzędziem do likwidacji poważnych zatorów, których nie udało się usunąć żadną z wcześniej zaprezentowanych metod, jest sprężyna i tzw. żmija. Sprężyna ręczna to kawałek stalowego drutu zwiniętego w spiralę, której długość to między 1,5 a 5 metrów. Z jednej strony jest ostro zakończona, z drugiej posiada korbę wykonana z drewna lub plastiku. Jej zaletą jest możliwość zastosowania do każdego rodzaju instalacji, z dowolnego tworzywa. W przypadku używania sprężyny ręcznej, niezbędne będą dwie osoby.

Może się zdarzyć, że zator powstanie w przyłączu kanalizacji. Wówczas pod żadnym pozorem nie należy próbować usunąć go metodami domowymi, ale wezwać fachowców z przedsiębiorstwa wodno – kanalizacyjnego, którzy posiadają niezbędny do tego celu sprzęt i wiedzę.

Author: e-dom.eu

Podobne posty