Spis treści
Współczesne budownictwo ciągle oferuje co raz to nowsze rozwiązania, zarówno w zakresie materiałów, technologii jak i technik konstrukcyjnych. Dzięki ciągłemu rozwojowi tej branży, w trakcie projektowania budynków architekci mogą wybrać rozwiązania najbardziej wydajne i adekwatne do indywidualnych potrzeb inwestorów, wymagań konstrukcyjnych czy warunków gruntowych. Dzięki temu budując dom, możemy dziś wybierać spośród kilku rodzajów fundamentów. Jednym z nich są właśnie fundamenty słupowe, które opisujemy w niniejszym artykule.
Fundamenty słupowe to różnią się znacznie od tradycyjnych i powszechnie znanych ław fundamentowych. Ten rodzaj fundamentów składa się z gęsto ustawionych słupów wykonanych z żelbetu, cegły, kamienia, stali lub drewna. Minimalna średnica takiego słupa to około 20 cm, natomiast ich długość może sięgać nawet do 10 metrów. W słupach fundamentowych można wyodrębnić dwie części: pobocznice oraz ostrze. Oprócz różnorodnych wymiarów słupy fundamentowe posiadają różną nośność, która może być ukierunkowana na daną część słupa. Na podstawie tego kryterium wyróżnia się trzy rodzaje słupów:
Niewątpliwą zaletą fundamentów słupowych jest krótki czas wykonania oraz możliwość stosowania w trudnych warunkach glebowych. Sprawdzają się nawet na bardzo niestabilnych glebach. Częstym rozwiązaniem w przypadku podmokłego terenu są mikropale lub fundamenty studniowe w postaci skrzyni żelbetonowej umieszczanej pod słupem. Dzięki takim technologiom inwestor może uniknąć kosztownej wymiany kłopotliwej warstwy gleby.
Mikropale są rodzajem słupów fundamentowych, które umożliwiają umieszczenie budynków bez piwnic na niemal każdym rodzaju gruntu, szczególnie na gruntach drobnoziarnistych oraz na obszarach trudnych, o dużych spadkach lub nienośnych gruntach, takich jak torf. Dzięki nim nie ma konieczności wymiany gruntu pod budowę, co jest bardzo kosztowne. Są one rozmieszczone zgodnie z projektem budowlanym, zwykle w miejscach kluczowych, takich jak narożniki lub połączenia ścian nośnych, i zazwyczaj zbrojone prętami stalowymi połączonymi strzemionami.
Ten rodzaj fundamentu nie wymaga zastosowania dużej ilości betonu ani montowania szalunku z desek, przez co jest tańszy w realizacji niż tradycyjne ławy fundamentowe. Podczas ich montażu należy pamiętać o dokładnym wypionowaniu i wypoziomowaniu oraz wykonaniu hydroizolacji.
Fundamenty zbudowane ze słupów z powodzeniem używane są jako podstawa do lekkich konstrukcji, czyli obiektów takich jak tarasy, altanki oraz domki letniskowe i szkieletowe. Świetnie sprawdzają się także do stosowania pod domy drewniane wykonane z bali. Rodzaj użytych słupów zależy w dużej mierze od rodzaju gruntu oraz wielkości budowanego obiektu.
Zanim przejdziemy do robienia słupów fundamentowych, pierwszym krokiem, jaki powinniśmy podjąć, jest zbadanie parametrów gleby w miejscu planowanej budowy. W niektórych przypadkach warto zrobić badania geologiczne i sprawdzić dokładne parametry gleby. Poznanie warunków gruntowych ułatwi dobranie odpowiedniego posadowienia oraz rodzaju słupów. podczas ustalania głębokości posadowienia słupków pod budowę domu należy uwzględnić także strefę przemarzania gruntów, tak aby spód słupa znajdował się poniżej jej poziomu.
Montaż fundamentów zaczynamy od umieszczenia słupów:
Do powstania fundamentu słupowego konieczne jest wykonanie kilkunastu odwiertów, dlatego warto zaopatrzyć się w wiertnicę, która znacznie ułatwi ich wiercenie. Do tego typu prac często wykorzystuje się tekturowe tuleje, które możemy przyciąć na odpowiednią długość. Musimy pamiętać, aby do każdego otworu zastosować zbrojenie, składające się zazwyczaj z 3 lub 4 prętów (∅10mm lub ∅12mm) skręconych strzemionami. Kiedy wszystkie otwory są już gotowe, przystępujemy do zalewania ich betonem. Najlepiej sprawdza się tutaj beton towarowy klasy C12/15 lub C16/20, który po zalaniu należy zawibrować.
Po związaniu i wyschnięciu betonu na słupach montuje się tzw. belki podwalinowe. Wcześniej jednak trzeba zabezpieczyć słupy specjalną folią fundamentową i masą bitumiczną. W przypadku budowy domów drewnianych warto pamiętać o usytuowaniu belek ścian zewnętrznych niżej niż poziom terenu (około 5 metra), dzięki czemu możliwe będzie wykonanie izolacji warstwy przypodłogowej. Ważne jest również, aby pod belką pozostawić szczelinę, która pozwoli swobodnie osiadać całemu budynkowi.
Wybór właściwego fundamentu jest znacznej mierze uzależniony od warunków gruntowych i rodzaju obiektu. Do najczęściej stosowanych rozwiązań należy płyta fundamentowa oraz tradycyjne ławy. Jeśli jednak planujesz budowę niedużego domku letniskowego czy skandynawskiego, warto wziąć pod uwagę posadowienie go na fundamencie słupowym. Metoda ta jest nie tylko tania i prosta w wykonaniu, ale również świetnie sprawdza się na nierównych czy podmokłych gruntach. Słupki betonowe wykonane dokładnie i zgodnie z wytycznymi, są w pełni bezpiecznym rozwiązaniem, które zapewnia stabilność całego obiektu.